Alfred Nobel. Vynálezce dynamitu a filantrop

Alfred Nobel se narodil do bohaté, vážené rodiny a dostalo se mu tak perfektního vzdělání. Kromě chemie, která se mu stala doslova celoživotní láskou, miloval literaturu a mluvil plynně čtyřmi jazyky. Jako vědec je podepsán pod 355 patenty a do jisté míry by mohl představovat archetyp klasického vynálezce, uzavřeného podivína s nesmělým vztahem k ženám. Až potud by to asi byla pravda.

Nobelova cena

Pokud ale šlo o obchod, stával se pragmatickým dravcem, který věděl, kdy a co má dělat. Kdy prodávat a kdy kupovat. Za svůj život založil na sedmdesát továren ve dvaceti zemích světa. Investoval do mnoha odvětví a vydělal řekněme až pohádkové jmění.

Vydejte se s námi po stopách vzniku Nobelových cen a dozvíte se, jakou roli v životě Alfreda Nobela sehrála jedna slavná pražská rodačka.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Lukáš Zicha
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.