Riskovala úplně všechno. Osudové ženy: Charlotta Garrigue-Masaryková

27. říjen 2017

Nejdřív za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života. První dáma Československé republiky, která ale de facto nikdy první dámou nebyla.

V listopadu 1850 se v New Yorku narodila holčička, která dostala jméno Charlotta Garrigue. Její zámožná rodina ji vedla k umění. Milovala hudbu a studovala ji i na konzervatoři v německém Lipsku. Právě tam se taky poznala s Tomášem Masarykem. Bylo jí už 27 let.


Účinkují: Andrea Černá, Petr Buchta, Miroslav Hruška a Eva Kodešová
Připravila: Ivana Denčevová
Host: historička Lenka Slívová
Režie: Michal Bureš
Literární spolupráce: Hynek Pekárek

Po docela krátkém seznamování se tak zasnoubili a do roka byla v Brooklynu i svatba. Charlotta se rozhodla svého muže následovat do tehdejšího Rakouska-Uherska. Nejdřív bydleli ve Vídni, pak v Praze. Do Ameriky se už nikdy nastálo nevrátila.

Život se s ní nemazlil

Alice a Jan Masarykovi se svou matkou Charlottou

„Kdo ví, jak by se u nás vyvíjela historie, kdyby nebylo Charlottina neochvějného přesvědčení, že se tady musí podporovat ideje svobody a demokracie,“ říká historička Lenka Slívová. Byla to žena aktivní, cílevědomá, pokroková ale i svobodomyslná. Taky ale strohá a upjatá.

Zažila řadu těžkých chvil: smrt svých dětí, finanční problémy, kampaně proti Tomáši Garrigue Masarykovi. Třeba proslulý spor o rukopisy nebo hilsneriáda. V jednu chvíli Masaryk vážně uvažoval o emigraci, se kterou ale ona zásadně nesouhlasila. Poslední roky jejího života pak poznamenalo stále se zhoršující zdraví. Nakonec se stáhla do ústraní.

Prý se na tom v té době už prezidentský pár dohodl. Nechtěla zhoršovat už tak složité postavení TGM. Sice se stala první dámou Československé republiky, ale de facto nikdy první dámou nebyla. Zemřela v květnu 1923 v 73 letech na zámku v Lánech.

Herbert Masaryk: Matka

Čím byla osudová?

„Podařilo se jí propojit několik hodně důležitých rolí: byla ženou, matkou, ale i myslitelkou, která svého manžela Masaryka hodně ovlivnila. Byla to nesmírně zajímavá a výjimečná žena, která TGM formovala po všech stránkách.“

Podle historičky Slívové riskovala úplně všechno. „Nejdřív za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky jí Masaryk objevil směr a cíl vlastního života.“

TGM o Charlottě Masarykové
autor: ide
Spustit audio

Související