Riskovala úplně všechno. Osudové ženy: Charlotta Garrigue-Masaryková
Nejdříve za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života. První dáma Československé republiky, která ale de facto nikdy první dámou nebyla. V dokudramatu hrají Andrea Černá, Petr Buchta, Eva Kodešová... Hovoří historička Lenka Slívová.
V listopadu 1850 se v New Yorku narodila holčička, která dostala jméno Charlotta Garrigue. Její zámožná rodina ji vedla k umění. Milovala hudbu, kterou studovala i na konzervatoři v německém Lipsku. Právě tam se poznala s Tomášem Masarykem. Bylo jí už 27 let.
Po krátkém seznámení přišlo zasnoubení a do roka byla v Brooklynu i svatba. Charlotta se rozhodla svého muže následovat do tehdejšího Rakouska-Uherska. Nejdříve bydleli ve Vídni, pak v Praze. Do Ameriky se už nikdy nastálo nevrátila.
Život se s ní nemazlil
„Kdo ví, jak by se u nás vyvíjela historie, kdyby nebylo Charlottina neochvějného přesvědčení, že se tady musí podporovat ideje svobody a demokracie,“ říká historička Lenka Slívová. Byla to žena aktivní, cílevědomá, pokroková a svobodomyslná. Také ale strohá a upjatá.
Zažila řadu těžkých chvil: smrt svých dětí, finanční problémy, kampaně proti manželovi. Třeba proslulý spor o rukopisy nebo hilsneriádu. V jednu chvíli Masaryk vážně uvažoval o emigraci, se kterou ale ona zásadně nesouhlasila. Poslední roky jejího života pak poznamenalo stále se zhoršující zdraví. Nakonec se stáhla do ústraní.
Prý se na tom v té době už prezidentský pár dohodl. Nechtěla zhoršovat už tak složité postavení TGM. Sice se stala první dámou Československé republiky, ale de facto nikdy první dámou nebyla. Zemřela v květnu 1923 v 73 letech na zámku v Lánech.
Rodina – to byl hrad. Má žena byla v Praze cizí, z počátku nemluvila česky. Byla to žena velmi nadaná, které děkuju za mnohé... Už od počátku měla rovnováhu, které jsem se já musel teprv hodně těžko dobývat. Byla podivuhodně nadaná – matematika, šachy, hudba, literatura. Přitom velmi náboženská, unitářka. Velký vliv na děti. Byla to nejlepší, čím může být žena muži v rodině.
Tomáš Garrigue Masaryk
Čím byla osudová?
„Podařilo se jí propojit několik důležitých rolí: byla ženou, matkou, ale i myslitelkou, která svého manžela Masaryka hodně ovlivnila. Byla to nesmírně zajímavá a výjimečná žena, která TGM formovala po všech stránkách.“
Podle historičky Slívové riskovala úplně všechno. „Nejdříve za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života.“
Související
-
Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady. Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková
Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Jako první žena u nás získala doktorát z historických věd. Tíha doby i rodinné dispozice si ale i u ní vybraly daň.
-
Úžasné životy: Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka
„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy, jak se má žít. Štíhlý až asketický, velmi skromný,“ vypráví o T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.
-
TGM. Jediný Čech, kterého všichni znají pod zkratkou jeho jména
Intelektuál, spisovatel a politik Tomáš Garrigue Masaryk, spolutvůrce Československé republiky a její první prezident. Opravdový velikán ve všem, co dělal, dobře i hůř.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka