Ivana Chmel Denčevová
Připravuji a moderuji pořady pro Český rozhlas Plus a Dvojka.
Na Plusu připravuji a moderuji pořady Jak to bylo doopravdy, Hovory a jednou měsíčně v sobotu Historie Plus, na Dvojce připravuji seriál Osudové ženy.
Vystudovala jsem filozofickou fakultu, obor historie – český jazyk. Nejprve jsem působila v komerčních médiích a od roku 2001 pak v rozhlasové stanici Český rozhlas 6 – Rádio Svobodná Evropa.
Kromě jiných se specializuji na témata z historie, a to především z oblasti soudobých dějin. Tématu českého undergroundu jsem se také badatelsky věnovala ve své rigorózní práci, kterou jsem obhájila v roce 2013 na FF UK.
Stála jsem u projektů, jako bylo Svobodně k 60. výročí zahájení vysílání rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa (2011), či „krylovského“ roku v Českém rozhlase (2014).
Jsem spoluautorkou knih, které navazují na rozhlasové cykly: Tváře undergroundu (2012), Fenomén Karel Kryl (2014) a Rozděleni železnou oponou (2015).
Všechny články
-
Tuzex? Vlastně to byla státem provozovaná pračka špinavých peněz, odpovídá historik Havlík
Na straně jedné symbol luxusu, nedostupnosti a straně druhé symbol pokoutního kšeftování lidí pohybujících se na hraně. Proč vůbec vznikly, jaký byl jejich smysl?
-
Za podpis Charty 77 nebyl nikdo odsouzen?
Co znamenal vznik Charty 77 v životě lidí? Třeba těch, kteří ji podpořili svými podpisy. Mohl se někdo za podpis Prohlášení Charty 77 dostat do komunistického krimi...
-
Básník Vítězslav Nezval. Zaprodanec komunistického režimu, nebo ochotný pomocník?
Jednou z největších postav naší literatury je Vítězslav Nezval. Jeho dílo je rozsáhlé, psal od první republiky a byl protěžovaný i komunisty.
-
Komunistické Československo a fake news? Naši dezinformátoři patřili mezi špičku, tvrdí historik
Někdy se může zdát, že fenomén fake news je novodobou součástí našich životů, našeho veřejného života. Ale když se podíváme do historie, najdete plno dezinformací.
-
Byla motorem manželových aktivit. V jeho stínu stojí neprávem. Osudové ženy: Ivana Tigridová
Skoro polovinu života prožila v exilu coby oddaná opora svého manžela, publicisty Pavla Tigrida. Neúnavně pomáhala těm, kteří byli politicky pronásledovaní.
-
Co se v 50. letech doopravdy v Babicích stalo? Proč došlo k vraždám komunistických funkcionářů?
Co se odehrálo na jihozápadní Moravě počátkem 50. let? Neblaze proslulý seriál o majoru Zemanovi událostem v Babicích věnoval dokonce dva díly.
-
Opravdu to v 70. a 80. letech s „tou totalitou“ nebylo tak hrozné?
Období komunistického Československa trvalo více než 40 let. Nebylo jednolité a možná proto se objevují názory, že poslední dvě desetiletí už klasickou totalitou nebyla.
-
Západní vojáci měli významný vliv na poválečnou obnovu země, ale málo se to ví, míní historik
S koncem Československa skončila také prvorepubliková armáda. Se smutkem, slzami, vztekem, ale i s odhodláním, že je třeba nacisty porazit.
-
Zrádce v československé armádě na prahu války. Edmund Kalmár dodával informace nacistům
Je možné, že by byl v československé armádě na prahu druhé světové války spolupracovník nacistů? Nad tím se zamýšlí další díl pořadu Jak to bylo doopravdy.
-
Kněžna Libuše je krásná legenda, ale o její existenci nemáme jediný důkaz, přiznává historička
Co víme o nejstarších dějinách našeho území? Co je pravdivého na pověstech, které slýcháme od dětství? Byla to ale skutečnost, nebo fikce?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »