Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady. Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková
Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Stala se první ženou u nás, která získala doktorát z historických věd. Působila v oblasti sociální práce, předsedala Československému červenému kříži a nahrazovala svoji matku v roli první dámy. Tíha doby i rodinné predispozice si však i u ní vybraly daň. V dokudramatu účinkují Veronika Lazorčáková a Petra Bučková. Hovoří historička Michaela Košťálová.
Narodila se v roce 1879 ve Vídni. V hlavním městě rakousko-uherské monarchie, kde Masaryk učil na univerzitě, žila rodina až do roku 1882, kdy se přestěhovali do Prahy. Alice a její tři sourozenci vyrůstali v intelektuálním prostředí a mezi českými vlastenci.
První doktorka historie v našich dějinách
Alice si prosadila možnost studovat na dívčím gymnáziu Minerva. Poté se přihlásila na pražskou univerzitu, která v té době v omezené míře nabízela vzdělání i ženám. Nejprve nastoupila ke studiu medicíny, které ovšem po krátké době ukončila. Jako hlavní důvod uváděla svou krátkozrakost.
Stala se posluchačkou filozofické fakulty a po úspěšném studiu také první ženou s doktorátem z historických věd u nás. Jejím oborem se staly sociologie a sociální práce, angažovala se například v protialkoholním hnutí a později také podporovala svého otce v české národní otázce.
Dr. Masaryková nadhodila ve své přednášce Společnost a výchova několik obrazů ze života a ponechala posluchačům volnost dalšího přemýšlení, majíc za to, že inteligentní posluchač si vývody utvoří sám. Již to, že nás přiměla, abychom se zamýšleli, svědčí o úspěchu jejích slov. Dotýkajíc se zvyků naší společnosti, ťala mnohé do živého, ale takové řezy ozdravují. Je nutno, aby průkopníci učinili průlom v pevné zdi předsudků, aby se ostatním lépe pracovalo a radostněji žilo.
Z recenze Anny Nesvadbíkové na přednášku Alice Masarykové na téma Společnost a výchova, Ženská revue, 1906.
Obviněna z vlastizrady
Když Masaryk po propuknutí první světové války opustil zemi, pomohla schovat některé jeho dokumenty. Za tuto činnost byla zatčena a jako vlastizrádkyni jí hrozil trest smrti. Na nátlak světové veřejnosti byla po několika měsících z vídeňského vězení propuštěna.
Po vzniku republiky byla krátce poslankyní v Revolučním národním shromáždění. Protože její nemocná matka fakticky nebyla schopna zastávat roli první dámy, začala se po boku prezidenta Masaryka objevovat právě jeho nejstarší dcera. Kromě toho byla také předsedkyní Československého červeného kříže. O jejím osobním životě v této době toho příliš nevíme. Blízký vztah navázala s architektem Pražského hradu Josipem Plečnikem. Každopádně se nikdy nevdala a zůstala bezdětná.
V emigraci trpěla depresemi
Těžké časy pro ni nastaly po smrti jejího otce a pod tíhou sílícího tlaku hitlerovského Německa na Československo. Kolem Alice Masarykové se rozpoutal skandál ohledně jejího působení v čele ČSČK, a ona raději ze své funkce odstoupila. Válku prožila v emigraci v USA. Vzhledem k těžké situaci a rodinným dispozicím se i u ní projevila duševní choroba, která si vyžádala hospitalizaci v sanatoriu a léčbu elektrošoky.
V roce 1945 se vrátila do vlasti. Opět se pustila do veřejného života a podporovala své blízké přátele – prezidenta Edvarda Beneše a jeho ženu Hanu. Po nástupu komunistů a smrti svého bratra Jana Masaryka se opět s těžkým srdcem rozhodla republiku opustit. V Americe se znovu aktivně zapojila do práce v krajanských spolcích. I přes postupnou ztrátu zraku psala své paměti. Zemřela v Chicagu v 87 letech na podzim roku 1966.
Související
-
Pavel Kosatík: Masaryk chtěl spíše americkou demokracii. Vycházel z náboženského fundamentu
14. září 1937 zemřel první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jaké měl myšlenky při zakládání státu? A proč se mu říkalo prezident osvoboditel?
-
Riskovala úplně všechno. Osudové ženy: Charlotta Garrigue-Masaryková
Nejdříve za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života.
-
Stala se módní ikonou a vzorem pro všechny první dámy. Osudové ženy: Hana Benešová
Svůj život neprožila ve stínu manžela, přestože byla jeho celoživotní oporou a spolupracovnicí. Hana Benešová definovala pojem první dámy Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.