Spolupracovala s Miladou Horákovou. Potkal je podobný osud. Osudové ženy: Jiřina Zábranová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milada Horáková a další obžalovaní poslouchají rozsudky
0:00
/
0:00

Portrét učitelky a národní socialistky z Humpolce, nespravedlivě odsouzené ve vykonstruovaném procesu ke 30 letům žaláře.

Jiřina Zábranová, rozená Píchová, se narodila v roce 1903 v učitelské rodině a sama se také učitelkou stala. Její zájem o věci veřejné, např. postavení učitelek ve společnosti, ji dovedl až do politiky. Žila v Humpolci, kde se stala členkou národně socialistické strany. A právě to se jí stalo osudným, ostatně připomeňme si příběh její stranické kolegyně – se kterou také spolupracovala a byla v kontaktu – Milady Horákové.

Vykonstruovaný proces

Jiřina Zábranová byla obětí vykonstruovaného politického procesu, který mířil právě na ty, kteří byli zastánci demokracie. Skončila ve vězení, stejně jako později její manžel Emanuel. Na svobodě zůstal pouze jejich syn Jan, pozdější spisovatel a překladatel.

Tehdy to ale byl gymnaziální student, jehož pozdější Deníky jsou obrazem smutku, osamocení a zcela oprávněnému pocitu nespravedlnosti. Ostatně také on se jistým způsobem stal obětí, byl to přece „syn té odsouzené“ a totalitním státům je vlastní, že trestají také děti.

Statečná a veselá žena

„Přesto byla Jiřina Zábranová ženou veselou, statečnou a plnou energie, byť poslední léta vězení prožívala s velmi podlomeným zdravím. Propuštěna byla na amnestii v roce 1960, tehdy jí bylo 57 let, ale ani na svobodě nebyl její život jednoduchým,“ říká o ní historik Michal Stehlík.

Umírá v roce 1974, ve svých 71 letech.

Účinkují: Ivana Sojková, Kristýna Frejová, Jana Zenáhlíková, Petr Kubes, Valérie Zawadská, Kajetán Písařovic, Jana Stryková a Jitka Ježková

Autoři pořadu: Hynek Pekárek a Ivana Chmel Denčevová

Host: historik doc. Michal Stehlík

Režie: Michal Bureš

Hudební spolupráce: Antonín Schindler

Zvuková spolupráce: Jiří Pochvalovský

Premiéra: 14. 9. 2018

Spustit audio
autor: ide

Odebírat podcast

Související