Spolupracovala s Miladou Horákovou. Potkal je podobný osud. Osudové ženy: Jiřina Zábranová
Učitelské rodinné zázemí predurčilo její kariéru. Zájem o věci veřejné ji však přivedl až do vrcholné politiky. Se svojí spolupracovnicí Miladou Horákovou ji spojovala nejenom touha žít v demokratické společnosti, ale i osud nespravedlivě odsouzené politické vězeňkyně.
Jiřina Zábranová se narodila v roce 1903 v učitelské rodině a sama se také učitelkou stala. Její zájem o věci veřejné, například postavení učitelek ve společnosti, ji dovedl až do politiky. Žila v Humpolci, kde se stala členkou národně socialistické strany. A právě to se jí stalo osudným.
Vykonstruovaný proces
Podobně jako její spolupracovnice Milada Horáková se i Jiřina Zábranová stala obětí vykonstruovaného politického procesu, který mířil právě na ty, kteří byli zastánci demokracie. Skončila ve vězení, stejně jako později její manžel Emanuel. Na svobodě zůstal pouze jejich syn Jan, pozdější spisovatel a překladatel.
Tehdy to ale byl gymnaziální student, jehož pozdější Deníky jsou obrazem smutku, osamocení a zcela oprávněného pocitu nespravedlnosti.
Statečná a veselá žena
„Přesto byla Jiřina Zábranová ženou veselou, statečnou a plnou energie, byť poslední léta vězení prožívala s velmi podlomeným zdravím,“ říká o ní historik Michal Stehlík. Propuštěna byla na amnestii v roce 1960, tehdy jí bylo 57 let, ale ani na svobodě nebyl její život nijak jednoduchý. Zemřela v roce 1974 ve svých 71 letech.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka