Byla i v protirakouském odboji. Obklopená davy zemřela doma osamělá, nepochopená. Osudové ženy: Ema Destinnová
„Destiny“ znamená v angličtině osud nebo úděl. A Ema tak žila. Uznávali ji v cizině. Miloval ji císař Vilém II. i Caruso. Doma se k ní vděčně ale nechovali. A přes spoustu ctitelů lásku nepoznala. V dokudramatu si naši slavnou operní pěvkyni zahrála Sabina Remundová. Kromě ní uslyšíte i Igora Bareše, Terezu Richtrovou a Viktora Dvořáka. Život umělkyně přibližuje historička umění Michaela Košťálová.
„Jsem takový ubohý tvor, kterého v životě málokdo hladil, málokdo líbal... a který vždy tak žíznil po čisté, upřímné a nesobecké lásce,“ napsala Ema Destinnová (1878─1930) v dopise příteli Bedřichu Spurnému. Dnes se už skoro neví, že i na počátku její operní kariéry stálo fiasko.
Odmítnutí v Národním divadle
Ředitel Národního divadla Šubert ji nevybíravě odmítl, když se u něj v 19 letech ucházela o místo (1897). „Byla na jedné straně ráda. Protože jí to otevřelo cestu do světa. Ale taky byla velká vlastenka. A to, že nemůže hrát na půdě vlastního divadla, ji velmi rmoutilo. Šlo to s ní celý život,“ říká historička umění Michaela Košťálová.
V roce 1898 Destinnovou angažovala věhlasná berlínská Dvorní opera. Hned na začátku zpívala třeba Agátu ve Weberově Čarostřelci, svoji oblíbenou Carmen nebo Mařenku z Prodané nevěsty. Jejím uměním byl okouzlený dokonce i císař Vilém II. Vrcholem pro ni bylo působení v Metropolitní opeře (1908–1916).
Miloval ji třeba Caruso
Tam pracovala s Toscaninim, Puccinim i Carusem. I když o ni všichni tři usilovali, zachovávala si profesionální odstup. Navíc za cizince by se prý jako vlastenka nikdy neprovdala.
„Caruso k ní měl nejvřelejší vztah. Hodněkrát se taky říkalo, že Caruso a Ema jsou božská dvojice a byli by i božská manželská dvojice. Caruso ji skutečně velmi miloval. Ale Destinnová si ho vážila jen jako umělce a přítele,“ popisuje Košťálová.
Vlastenka v odboji
Destinnová byla ale taky až do roku 1916 jako vlastenka v protirakouském odboji. „Spekuluje se, že když převážela tajné informace, byla zadržena na hranicích. Byl to ale trestný čin, za který tenkrát hrozil i trest smrti. Přežila jen díky přímluvě císaře Viléma,“ upřesňuje historička umění.
Destinnovou pak hlídali a internovali v jejím zámku ve Stráži nad Nežárkou. Věnovala se zvelebování zámku, sběratelství umění a psaní beletrie. Její velká pěvecká kariéra skončila, zbývaly jí už jen příležitostné nabídky. V roce 1923 se vdala za pilota Josefa Halsbacha.
Vzala si prvního, koho potkala
„Ono to bylo trochu zoufalství. Destinnová trpěla ke konci života velkými zdravotními obtížemi a podlehla depresi, že něco promeškala. Dalo by se říci, že se provdala za prvního Čecha, kterého potkala,“ vysvětluje Košťálová.
V této době byla pěvkyně v tíživé finanční situaci, způsobené zejména investicemi do rekonstrukce zámku ve Stráži. Zemřela po mrtvici v lednu 1930. Co z ní dělá osudovou ženu našich dějin?
Nedoceněná vlastenka
„Není to zdaleka jen její umění. Ale hlavně její vlastenectví, kterým výrazně zasáhla do naší historie. Udělala malé české zemičce brilantní reklamu všude po světě. Za hranicemi prosazovala Smetanu a další. Nejhorší na tom je, že naše země se jí nedokázala adekvátně revanšovat, když to potřebovala,“ myslí si Košťálová.
„Vždy byla svá. Šla za svým názorem, i když věděla, že by na to mohla doplatit. A doplatila. Šla za Masarykovým heslem Pravda vítězí. U ní to nebyla fráze. Ona podle toho skutečně žila.“ Vždyť taky „destiny“ znamená v angličtině osud nebo úděl.
Související
-
„Ema Destinnová milovala cyklistu a nechala se tetovat.“ Obrazy Ivy Hüttnerové odhalují tajemství
„Proč maluju právě to, co maluju? Já mám třeba hrozně ráda Destinnovou a hrozně ráda se o ní dovídám co nejvíc podrobností,“ svěřuje se známá malířka a herečka v rozhovoru.
-
Příběhy slavných: Enrico Caruso
Osudy slavného italského pěvce a jednoho z nejlepších tenorů historie. V roli Carusa uslyšíte tenoristu Zoltána Kordu. Povídá si s ním jeho legendární kolegyně Ema ...
-
Prvorepublikový erotický symbol. Postavila se i nacistům. Osudové ženy: Anna Sedláčková
Byla jednou z nejpopulárnějších hereček první poloviny 20. století. Mezi jejími ctiteli byl Haas, Štěpánek i prvorepublikoví politici. Dnes ji zná málokdo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.