Proč je dobré kávu před vypitím zamíchat a toasty raději rozpékat v mikrovlnce? Snížíte příjem karcinogenních látek
O svém zdraví si rozhodujeme sami i tím, co jíme. Bohužel spolu s potravinami konzumujeme i velké množství nebezpečných látek, které vznikají při výrobním procesu. Jak se takovým látkám vyhnout? Lze jejich obsah v jídle snížit? A jak je to vlastně s koktejlovým efektem?
Mezi takzvané procesní kontaminanty, které vznikají při výrobě některých potravin, patří například akrylamid nebo furan. „Jde o látky, které jsou karcinogenní a nebezpečné v případě vysokých dávek a dlouhodobé konzumace,“ vysvětluje vysokoškolská pedagožka a chemička z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Jana Hajšlová.
Na první pohled
Akrylamid je přirozenou součástí upečených a smažených potravin. Tvoří se v potravinách bohatých na sacharidy za současného působení vysokých teplot nad 120 stupňů. Typicky vzniká při smažení bramborových lupínků, při opékání toastů nebo při pečení chleba, buchet a sušenek.
Čtěte také
Naštěstí jeho přítomnost prozradí barva výrobku. „Abychom měli jistotu, že je v pokrmu akrylamidu minimum, měl by mít nanejvýš zlatavou barvu. Vyhnout bychom se měli bramborám přešlým mrazem. A v případě kakaových výrobků, kde nám barva akrylamid neprozradí, minimalizovat tepelné zpracování,“ radí Jana Hajšlová.
Obrana před nebezpečným akrylamidem je také v množství zkonzumované potraviny. „Akrylamid se totiž tvoří pouze v povrchových vrstvách, ale nikoli ve střídě chleba či uvnitř buchty. Toasty bychom si ale určitě neměli opékat každý den. Rozpéct se dají i v mikrovlnce.“
Kávu vždy zamíchat
Laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické, kde testy potravin ve spolupráci s nezávislým novinářem Janem Tunou z TUNA VS probíhají, otestovaly také kávu. V oblíbeném nápoji totiž vzniká při tepelném zpracování potenciálně rakovinotvorný furan. „Protože jde ale o látku těkavou, stačí, když si kávu před konzumací zamícháte nebo necháte chvíli odstát,“ doporučuje Jan Tuna.
Nezáleží přitom na tom, jestli jde o kávu překapávanou, tureckou nebo kapučíno. Rozhoduje vždy kvalita vstupní suroviny.
Chemický koktejl
Související
-
Milujete brambůrky? Možná vážně ohrožujete své zdraví, varuje Jan Tuna
Pořad A dost! internetové TelevizeSeznam.cz zjistil, že kromě velkého množství tuku a soli smažené lupínky ohrožují zdraví také obsahem rakovinotvorného akrylamidu.
-
Losos a jeho tučné maso našemu zdraví prospívají. Kontaminace se nenašla, zjistil test Jana Tuny
Obsahuje potřebný vitamin D a řadu Omega 3 mastných kyselin a to v kombinaci, která zdraví přímo lahodí. Řeč je o mase z lososa obecného.
-
Pampeliška, sedmikráska, kopřiva. „Plevel“, který dokáže s naším zdravím a imunitou zázraky
Lidová moudrost praví, že před mladou kopřivou bychom měli pokleknout a sedmikrásku pojídat po sedmi kvítkách. A není se čemu divit. Jde o byliny, které dokážou léčit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.