Proč je dobré kávu před vypitím zamíchat a toasty raději rozpékat v mikrovlnce? Snížíte příjem karcinogenních látek
O svém zdraví si rozhodujeme sami i tím, co jíme. Bohužel spolu s potravinami konzumujeme i velké množství nebezpečných látek, které vznikají při výrobním procesu. Jak se takovým látkám vyhnout? Lze jejich obsah v jídle snížit? A jak je to vlastně s koktejlovým efektem?
Mezi takzvané procesní kontaminanty, které vznikají při výrobě některých potravin, patří například akrylamid nebo furan. „Jde o látky, které jsou karcinogenní a nebezpečné v případě vysokých dávek a dlouhodobé konzumace,“ vysvětluje vysokoškolská pedagožka a chemička z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Jana Hajšlová.
Na první pohled
Akrylamid je přirozenou součástí upečených a smažených potravin. Tvoří se v potravinách bohatých na sacharidy za současného působení vysokých teplot nad 120 stupňů. Typicky vzniká při smažení bramborových lupínků, při opékání toastů nebo při pečení chleba, buchet a sušenek.
Čtěte také
Naštěstí jeho přítomnost prozradí barva výrobku. „Abychom měli jistotu, že je v pokrmu akrylamidu minimum, měl by mít nanejvýš zlatavou barvu. Vyhnout bychom se měli bramborám přešlým mrazem. A v případě kakaových výrobků, kde nám barva akrylamid neprozradí, minimalizovat tepelné zpracování,“ radí Jana Hajšlová.
Obrana před nebezpečným akrylamidem je také v množství zkonzumované potraviny. „Akrylamid se totiž tvoří pouze v povrchových vrstvách, ale nikoli ve střídě chleba či uvnitř buchty. Toasty bychom si ale určitě neměli opékat každý den. Rozpéct se dají i v mikrovlnce.“
Kávu vždy zamíchat
Laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické, kde testy potravin ve spolupráci s nezávislým novinářem Janem Tunou z TUNA VS probíhají, otestovaly také kávu. V oblíbeném nápoji totiž vzniká při tepelném zpracování potenciálně rakovinotvorný furan. „Protože jde ale o látku těkavou, stačí, když si kávu před konzumací zamícháte nebo necháte chvíli odstát,“ doporučuje Jan Tuna.
Nezáleží přitom na tom, jestli jde o kávu překapávanou, tureckou nebo kapučíno. Rozhoduje vždy kvalita vstupní suroviny.
Chemický koktejl
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.