Přípravky na hubnutí málokdy vedou k vysněné postavě. Spíše než pas zhubne vaše peněženka

24. květen 2024

Blíží se čas letních dovolených a s tím i doba hubnutí do plavek. Zatímco někdo sází na sport a na úpravu jídelníčku, další si bere na pomoc prostředky na hubnutí. Ty však nejenomže málokdy pomohou, ale někdy dokonce zdraví uškodí. Jak klamavé výrobky rozpoznat?

Praktiky ketošmejdů, kteří nabízejí zázračné přípravky na hubnutí, jsou různorodé. Nejčastěji ke svému prodeji využívají personalizovanou reklamu na internetu a sociálních sítích nebo inzerci v časopisech. Nabízejí nejenom doplňky stravy, ale i přípravky, které zcela nahradí stravu na celý den.

Čtěte také

Plané sliby

„Společné všem je, že slibují něco, co není možné splnit, varuje vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Jan Šůra. Hubnutí totiž funguje tak, že náš energetický příjem je nižší než energetický výdej. Podvodníci prodávající zázračné přípravky na hubnutí se ale často zaštiťují různými výzkumy na nově objevené látky či jejich účinky a odkazují se na odborníky. Ve finále ale žádná ověřitelná data neexistují.“

Takové doplňky na hubnutí mohou dokonce zdraví uškodit. „Produkty, které nabízejí komplexní náhradu stravy, jsou postaveny na tom, že se vynechá určitá potravina nebo její složka, typicky sacharidy nebo tuky. To je však dlouhodobě neudržitelné, navíc hrozí, že tyto látky pro tělo potřebné budou organismu chybět. Proto je vždy při těchto dietách nutné hlídat vyvážené složení stravy a nejlépe výrobek konzultovat s lékařem.“

Boj s větrnými mlýny

Podle Šůry je ale dobré se také zaměřit na samotné prodejce. „Nekalí prodejci totiž často s kupujícím manipulují a vytvářejí na něj tlak. Typickou taktikou je uvádění informace, že produkt bude dostupný jen po určitou dobu, což bývá na webu těchto prodejců doplněno výrazným odpočtem času,“ popisuje Šůra, podle něhož se také vyplatí sledovat stránky příslušných úřadů, zda konkrétní výrobek například už nebyl zakázaný.

Čtěte také

Spotřebitel se může podívat na web Státního úřadu pro kontrolu léčiv nebo na stránky Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Bohužel boj s ketošmejdy je často boj s větrnými mlýny.

„Jednak v této oblasti hraje roli stud, kdy dotyčný nechce veřejně přiznat, že takové produkty používá, jednak bývají nekalí prodejci často velmi flexibilní. Pokud dojde k nějakému problému, jsou schopni původní společnost zlikvidovat, založit si novou a prodávat prostředek pod jiným označením.“

Spustit audio

Související