Dubrovník: Proč byste se tam neměli koupat? A kde si ve městě dát levnou kávu? Chorvatsko do kapsy

7. červen 2022

Dubrovník, perla Jadranu. Jediné město, chorvatsky grad, které Chorvaté píší s velkým G. „Jeho obyvatelé si zakládají na tom, že žijí v tom nejhezčím a nejlepší městě Chorvatska,“ říká Lenka Laus ze serveru Chorvatsko.cz. Proč ale nedoporučuje se v Dubrovníku koupat? V kterých místech se tam natáčel seriál Hra o trůny? Jaké jsou doopravdy v Dubrovníku ceny? A kde po cestě určitě netankovat? V audiozáznamu pořadu Dva na Dvojce najdete i slovníček základních chorvatských frází.

„Dubrovník má spoustu krásných pláží. Oblázkových i kamenitých. Jsou tam i místa, kde můžete skákat do velké hloubky,“ popisuje Lenka Laus ze serveru Chorvatsko.cz. „Nicméně koupáním v Dubrovníku jen ztratíte drahocenný čas k prohlídce města.“

V podstatě na každém kroku tam můžete narazit na místa, které filmaři využili pro natáčení seriálu Hra o trůny. „Nejznámějším je asi jezuitské schodiště, kterými scházela královna.“ Historické hradby tvoří základní scenérii Králova přístaviště. V Dubrovníku se ale natáčely i snímky Star Wars: Poslední z Jediů nebo nejnovější verze Robina Hooda.

Dubrovník

Jak je tam draho?

„Standardně na začátku každé sezony se vyrojí informace o tom, jak je Dubrovník neskutečně drahý. A ano. Ta hlavní ulice Stradun je skutečně možná i nejdražší v Chorvatsku. Nicméně v kterékoli vedlejší ulici jsou absolutně normální ceny,“ ujišťuje Laus.

„Třeba káva na Stradunu stojí 40 kun. Ale ve vedlejších uličkách za ni dáte 10 kun, což je nějakých 34 korun. Cenová hladina i u suvenýrů je víceméně stejná jako v celém Chorvatsku. Na hlavní ulici zkrátka platíte za ten výhled.“

Noční Stradun, hlavní ulice v Dubrovníku

Pozor na počasí!

A jaké je v Dubrovníku počasí? „Aktuálně tam je skoro jasná obloha. Teplota přes den už teď až 28 °C a měli tam i tropickou noc, kdy teplota neklesla pod 21 °C,“ popisuje meteorolog Štefan Handžák. „Teplota moře se pohybuje nad 20 °C, většinou mezi 22 až 24 °C.“

„Návštěvníky Dubrovníku ale čeká brzy velká změna,“ varuje Handžák. „Čtvrtek a pátek to vypadá na velkou oblačnost s deštěm a bouřkami, které můžou být silné nebo i velmi silné.“ A nejen na počasí byste si měli dát pozor.

Jak jet a kde netankovat?

Tiskový mluvčí Ústředního Automotoklubu ČR Igor Sirota upozorňuje na ceny pohonných hmot v Maďarsku, kterým budete při cestě do Chorvatska nejspíš projíždět. „Doposud jsme byli zvyklí, že v Maďarsku je nejlevnější tankování. To ale platilo jen do minulého týdne.“

Čtěte také

„Maďarsko nově rozlišuje mezi domácími zákazníky a turisty. Pro domácí je cena benzinu zastropována na 488 forintů za litr, což je asi 32 korun. Kdežto my jako cizinci jsme natankovali za 729 forintů, což je přes 50 korun za litr.“

„Někteří lidé vám řeknou, že pro ty, kteří pokračují dál tranzitem do Chorvatska, to neplatí a platí cena Maďarska. Ale to není pravda. Musíte počítat s tím, že jestliže jedete přes Maďarsko, tak raději vůbec netankujte.“

Chorvatské silnice víc kloužou

Říká se, že chorvatské silnice víc kloužou, což je klíčové hlavně pro motorkáře. „Je to pravda. Ale týká se to spíše řekněme silnic místního charakteru. Je to dáno kamenem, který používají. Jakmile namokne, chová se jako sliz a doopravdy klouže.“

Pozor na platbu mýtného

„V Chorvatsku je mýtné. To můžete platit kartou. Upozorňuju ale na jednu novinku: na menších sjezdech nebývá žádná obsluha. Pouze technik na telefonu po zmáčknutí tlačítka. A platí se buď ENC krabičkou, kterou příští rok nahradí mobilní aplikace, anebo kartou.“

„A podotýkám, že nestačí kartu jen přiložit. Musí se zastrčit do otvoru. Systém naopak nevyžaduje při platbě PIN. Vyjede vám normální lísteček, kolik jste zaplatili. Karta se vám vrátí, otevře se závora a vy můžete jet,“ uzavírá Sirota.

Je možné zařídit dálniční známky a mýtné z domova? Jaká je v Chorvatsku úroveň nemocnic a lékařské péče? A jak je to s platbou za ošetření? Poslechněte si audiozáznam pořadu Dva na Dvojce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.