Co znamená rčení „nosit sovy do Athén“?

5. srpen 2014

Totéž jako nosit dříví do lesa je nosit sovy do Athén. Obojí znamená dělat zbytečnou činnost. Sov bylo totiž v řecké metropoli odjakživa plno, takže je tam skutečně nebylo třeba nosit.

Athény, město s nejslavnější historií na světě, je uctíváno bohy i lidmi. Okouzlující metropole Řecka byla kolébkou moderní civilizace. Právě tady se zrodila demokracie – ve městě, jehož patronkou a ochránkyní byla odpradávna bohyně Athéna.

Sovooká bohyně Athéna

Bohyně Athéna s kopím, helmou a sovou

Athéna darovala lidem řemesla, vědu i moudrost. Vzbuzovala obdiv i respekt. Byla štíhlá a urostlá, někdy ji zobrazují v dlouhé říze, jindy ve zbroji. Její oblíbenou rostlinou byla oliva a olivovou barvu měly i její oči.

Jiným zase ta barva připomínala oči soví, a proto Athéně říkali glaukópis čili sovooká, též zelenooká.

Sovu, posvátného ptáka, Athéňané uctívali jako symbol moudrosti, měli ji vyobrazenou na mincích i v městském znaku. Sov bylo v Athénách odjakživa plno. Kam až paměť sahá, sídlily sovy na skalnatých svazích Akropole. Takže je tam skutečně nebylo třeba nosit.

Přenesený smysl rčení

Mozaika sovy

Rčení je myšleno také v přeneseném slova smyslu: Athény totiž byly centrem učenosti a vědy. Byla zde spousta škol, které pečovaly o harmonický rozvoji těla i ducha, ovšem pouze chlapců ve věku od sedmi do šestnácti let. Synové zámožnějších rodičů mohli navštěvovat gymnázia, anebo naslouchat přednáškám filozofů, kterých bývalo ve městě možná tolik jako sov.

Zatímco starověcí Řekové sovy uctívali, staří Egypťané nebo Slované je považovali za ptáky zlověstné a nečisté. Podle lidových pověr sýček obecný, sova athénská, přináší neštěstí a svým houkáním věští smrt.

Původ slova sýčkovat

A slovo sýčkovat znamená očekávat a předpovídat neúspěch, nepříjemnost nebo neštěstí.

Původ i význam slov a rčení

Ve starších dílech pořad odhaloval taky původ a význam českých přísloví, pořekadel, mudrosloví nebo biblických rčení a citátů. Proč se říká „achillova pata“? Jaký je původ slova „ahoj“? A co ve skutečnosti znamená slovo „republika“ nebo rčení „nosit sovy do Athén“? To všechno uslyšíte v pořadu Slovo na zlato.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.