Železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Odkud pochází kovové adventní neděle?

13. prosinec 2019

Odkud vůbec máme slovo advent? Nedorazilo k nám náhodou až po roce 1989? A kde se vzaly všechny ty adventní neděle – železná, bronzová, stříbrná a zlatá?

Původ adventních „kovových“ nedělí a slova advent

Různé kovové neděle jsou „vynálezem“ obchodníků. Není to vynález současný, a dokonce ani ne český. V berlínských novinách Vossische Zeitung se o zlaté neděli psalo už v roce 1887 jako o zavedeném zvyku. Stříbrná asi také existovala, měděnou, u nás ovšem bronzovou, pak v Německu zavedli v roce 1990, a tím zavedli myslíme to, že obchodníci dostali povolení prodávat i ve sváteční den. Jen železná neděle je zvláštní... Slovo advent pak pochází z latiny, v náž znělo stejně, jen mělo jinou koncovku - adventus.

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.