Zavolají, vyfotí i dovedou na místo. Jak podstatná je u chytrých telefonů jejich cena? A jak dopadl pádový test?
Výrobci mobilních telefonů chrlí do světa každý měsíc nové a nové modely s nepřeberným množstvím funkcí. Ocení je ale zejména opravdoví fajnšmekři. Běžného uživatele většinou zajímá výdrž baterie a kvalita fotoaparátu. Co dalšího je dobré zvážit před výběrem chytrého telefonu? Udělá dobrou službu i levnější přístroj? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 32 různých modelů všech cenových tříd. Nechyběl ani oblíbený test odolnosti.
Mobilní telefony testuje organizace dTest opakovaně. Ve spolupráci s několika dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi je tak možné otestovat v průběhu celého roku většinu telefonů, které se na trhu objeví. V aktuálním testu bylo otestováno 32 nových modelů různých výrobců od běžně dostupných až po ty nejdražší.
Čtěte také
„Při výběru nového telefonu je nutné si ujasnit, co všechno budete s telefonem dělat a jaké máte potřeby,“ doporučuje redaktor dTestu Tomáš Jeřábek. „Pokud třeba používáte telefon jako navigaci v autě, vybírejte si telefon nejenom s dlouhou výdrží baterie, ale také s vysokým jasem, abyste na displeji viděli mapu i na přímém slunci.“
Naopak pokud budete chtít často fotit momentky a umísťovat je na sociální sítě, měla by Vás nejvíce zajímat kvalita fotoaparátu nebo jak kvalitně telefon natáčí videa.
Test odolnosti
Kromě výdrže baterie recenzenty zajímala také kvalita displeje, celkový výkon zařízení, jak snadno se telefon obsluhuje, jak se s ním telefonuje, jak kvalitně přenáší zvuk, ale také to, jak jsou telefony odolné. Všechny modely proto byly podrobeny oblíbenému pádovému testu.
„Přístrojů, které by nevydržely test odolnosti, bylo ale překvapivě málo,“ říká spokojeně Tomáš Jeřábek. „I běžný telefon, který se neprezentuje jako model se zvýšenou odolností, je velmi odolný.“
Výsledky dTestu:
- Nejlépe se dařilo telefonům výrobců Samsung, Sony, Google a Chiaomi v horní polovině cenového spektra (20 000 až 30 000 korun).
- Nejnižší hodnocení získaly nejlevnější telefony (levnější než 3000 korun).
Konkrétní výsledky najdete v květnovém vydání spotřebitelského časopisu dTest nebo na webových stránkách organizace dTest.
Momentkové focení
Jak už bylo naznačeno, telefon už dávno není jen prostředkem pro telefonování. S jakou cenou je však nutné počítat, chcete-li si pořídit telefon s kvalitním fotoaparátem na momentkové focení? „Na běžné focení je většina telefonů dostačující. Na druhé straně v oblasti fotoaparátů je zdaleka největší rozdíl v kvalitě mezi drahým a levným přístrojem.“
Přesto nelze říci, že by vysoké ceny přesahující 40 000 byly opodstatněné. „Některé velmi drahé přístroje byly zklamáním. Jsou to vlastně úzce zaměřené přístroje na jednu vlastnost, které podřizují všechno ostatní.“
Chytrý telefon lze pořídit již za tři tisíce korun. Jeho kvalita se ale podle Jeřábka pohybuje na spodní hranici použitelnosti. „Levné modely mají nekvalitní baterii s nízkou kapacitou a poměrně velkou spotřebu. Pokud se ale posuneme trochu výše a budeme se bavit o chytrých telefonech do 5000 korun, najdeme telefony s poměrně dobrou výdrží až jeden den. Skutečně nejlépe hodnocenými přístroji byly v našem testu ale ty velmi drahé.“
Související
-
dTest: Nejlevnější tablety mnoho užitku nenadělají. Trochu si připlatit se vyplatí
Tablety slouží jako zdroj informací, zábavy nebo jako prostředek komunikace. V mnohém už nahradily stolní počítače a notebooky. Jaký vybrat, poradí dTest.
-
Zhasnou na povel nebo změní barvu podle nálady. Jsou chytré žárovky praktické a ekonomicky výhodné?
Zhasnout světlo pomocí hlasového asistenta v telefonu nebo měnit jas a barvu osvětlení podle nálady. Jak kvalitní jsou chytré LED žárovky zkoumala organizace dTest.
-
Nabízejí bezdrátová sluchátka kvalitní zvuk? A jsou lepší špunty, pecky nebo klapky? Zjišťoval dTest
Výhoda bezdrátových sluchátek je v absenci kabelu. Časopis dTest otestoval 35 modelů v širokém cenovém rozpětí. Zastoupeny byly pecky, špunty i sluchátka s hlavovým mostem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.