Vánoční pečení. Podle čeho vybrat skořici, vanilkový cukr nebo máslo, radí časopis dTest

11. prosinec 2020

Předvánoční čas je spjat také s přípravou vánočního cukroví. Zatímco recepty se dědí z generace na generaci, výběr surovin v obchodech se mění a je obrovský. Podle čeho vybírat?

Časopis dTest věnoval čas i testování surovin potřebných k vánočnímu pečení. Kromě mouky, vajec a másla se zaměřil i na vanilkový cukr, skořici a citronovou kůru. Zpozornět by spotřebitel měl hlavně u posledně jmenované suroviny.

„Testy jednoznačně ukázaly, že kůra z bio citronu je mnohem bezpečnější než kůra z klasického citronu. Laboratorní testy bohužel odhalily, že kůra klasického citronu obsahuje stopy pesticidů,“ říká redaktor časopisu dTest Jan Maryška.

Vůně vanilky

Perníčky a jiné tmavé cukroví je výhodné dělat ze třtinového cukru. Dodá jim krásnou barvu i zajímavou chuť

Názvy jsou podobné, ale rozdíl mezi vanilkovým a vanilínovým cukrem je zásadní. „Vanilkový cukr je takový, který byl ochucen výtažkem z opravdového vanilkového lusku. Kdežto vanilínový cukr je produkt, který byl aromatizovaný uměle vyrobenou látkou – tedy vanilínem,“ vysvětluje Jan Maryška.

Z toho plyne i to, že vanilkový cukr je zásadně dražší, protože přírodní vanilka je velice drahá surovina. Podle redaktora je ale rozdíl i ve vůni. „Umělý vanilín sice voní jako vanilka, ale je to pouze jedna látka. Zatímco aroma ve vanilkovém lusku je složeno z desítek chemikálií, které dohromady tvoří vůni vanilky.“

Na trhu je celá řada cukrů bez vůně vanilky. Jaký se hodí pro vánoční pečení? „Záleží na tom, co zrovna chce spotřebitel upéct. K výrobě vánočky nebo toho, co má zůstat bílé, bych volil rafinovaný cukr. Rozdíl mezi rafinovaným a třtinovým cukrem je totiž hlavně v barvě. Ve třtinovém cukru zůstávají látky z melasy, které barví. Nežádoucím způsobem by nám tedy mohly obarvit těsto. Naopak když bych pekl perníky, klidně bych třtinový cukr použil. Budou mít zajímavou chuť.“

Záhady skořice

Podle Jana Maryšky není vůbec podivné, že skořice mívá různou barvu i různou vůni. „Kvalita koření je totiž neuvěřitelně proměnlivá. Je to látka, která se sklízí jednou za rok. Každý rok je sklizeň trošku jiná. Skořice z letošní a loňské sklizně se tedy zřejmě bude lišit svojí barvou i intenzitou své vůně.“

Faktorů je ale více. Záleží i na době skladování nebo vůbec na druhu skořice. Vedle skořice cejlonské existuje i skořice cassia, která má trochu odlišné vlastnosti. Na obale se ale většinou spotřebitel nedozví, o jaký druh se jedná.

A jaké vybírat máslo? „Při výběru másla bych vsadil na osvědčenou značku, tedy na máslo, se kterým má spotřebitel dobrou zkušenost a které mu chutná. Testy ukázaly, že másla se liší zejména v chuti.“

Spustit audio

Související