Tomáš Kraus

Tajemník Federace židovských obcí v České republice

Jsem hostem pořadu Jak to vidí...

Co dělám v rozhlase:
Jsem hostem pořadu Jak to vidí... Tohoto pozvání si nesmírně vážím a do pořadu se těším...
Ve své funkci tajemníka jsem i do dalších médií zván poměrně často. Většina témat se dotýká problematiky židovské komunity u nás i ve světě (současnost, projevy antisemitismu, naše úspěchy ve vědě a kultuře, a to nejen v minulosti). Často se věnuji otázkám historie holocaustu, ale také i dění v Izraeli. Tématika je to tedy různorodá. 

K rozhlasu mám také zcela osobní vztah, můj otec František R. Kraus byl dlouholetým předválečným redaktorem Československého rozhlasu a spoluzakladatelem jeho zahraničního vysílání. Slibnou kariéru přetrhaly události nacistické okupace a - poté co přežil Terezín, Osvětim a další lágry a vrátil se - také komunistický režim. Takže tak trochu navazuji na rodinnou tradici. 

Mimo rozhlas:
Jsem absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Poté jsem působil v hudebním vydavatelství Supraphon, vydávajícím gramofonové desky (dnes bychom řekli hudební nosiče) a poté v umělecké agentuře Art Centrum, kde jsem byl produkčním mnoha projektů, mj. i světových výstav EXPO. Byl jsem ale také jedním z aktivistů Jazzové sekce. Po roce 1990 jsem byl požádán, abych se - jen přechodně - věnoval obnově židovské komunity u nás. Stalo se z toho čtvrtstoletí v pozici tajemníka Federace židovských obcí. Na mezinárodní úrovni jsem se stal místopředsedou Světového židovského kongresu (do r. 2012) a také Evropského židovského kongresu, kde působím dodnes. 

Co mě baví:
Vždy mě bavilo a stále baví dění na kulturní scéně, především hudba - jazz, ale i vážná hudba, ale také kinematografie. Svého času jsem se hlásil na FAMU na obor režie, neskončil jsem na úplně špatném místě, ale v tom roce vzali jen tři uchazeče. Tak jsem se stal pokorně právníkem... 

Rád čtu, rád si pustím dobrou hudbu nebo jdu na dobré představení do opery či do jiného divadla. Ale musím přiznat, že na to není tolik času, kolik bych si přál. 

Píšu také více méně pravidelné příspěvky do měsíčníku Federace židovských obcí Roš Chodeš. V nich se věnuji aktuálním otázkám, ale občas i jiným tématům, například slavné hudební minulosti židovské Prahy a jejím osobnostem (Angelo Neumann, Gustav Mahler atd.), ale také tématům, spojeným s židovskou hudební scénou v Americe a v Evropě dříve a dnes. 

Všechny články

Stránky

Sledujte nás

Kolegové