Co dělám v rozhlase:
Jsem hostem pořadu Jak to vidí... Tohoto pozvání si nesmírně vážím a do pořadu se těším...
Ve své funkci tajemníka jsem i do dalších médií zván poměrně často. Většina témat se dotýká problematiky židovské komunity u nás i ve světě (současnost, projevy antisemitismu, naše úspěchy ve vědě a kultuře, a to nejen v minulosti). Často se věnuji otázkám historie holocaustu, ale také i dění v Izraeli. Tématika je to tedy různorodá.
K rozhlasu mám také zcela osobní vztah, můj otec František R. Kraus byl dlouholetým předválečným redaktorem Československého rozhlasu a spoluzakladatelem jeho zahraničního vysílání. Slibnou kariéru přetrhaly události nacistické okupace a - poté co přežil Terezín, Osvětim a další lágry a vrátil se - také komunistický režim. Takže tak trochu navazuji na rodinnou tradici.
Mimo rozhlas:
Jsem absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Poté jsem působil v hudebním vydavatelství Supraphon, vydávajícím gramofonové desky (dnes bychom řekli hudební nosiče) a poté v umělecké agentuře Art Centrum, kde jsem byl produkčním mnoha projektů, mj. i světových výstav EXPO. Byl jsem ale také jedním z aktivistů Jazzové sekce. Po roce 1990 jsem byl požádán, abych se - jen přechodně - věnoval obnově židovské komunity u nás. Stalo se z toho čtvrtstoletí v pozici tajemníka Federace židovských obcí. Na mezinárodní úrovni jsem se stal místopředsedou Světového židovského kongresu (do r. 2012) a také Evropského židovského kongresu, kde působím dodnes.
Co mě baví:
Vždy mě bavilo a stále baví dění na kulturní scéně, především hudba - jazz, ale i vážná hudba, ale také kinematografie. Svého času jsem se hlásil na FAMU na obor režie, neskončil jsem na úplně špatném místě, ale v tom roce vzali jen tři uchazeče. Tak jsem se stal pokorně právníkem...
Rád čtu, rád si pustím dobrou hudbu nebo jdu na dobré představení do opery či do jiného divadla. Ale musím přiznat, že na to není tolik času, kolik bych si přál.
Píšu také více méně pravidelné příspěvky do měsíčníku Federace židovských obcí Roš Chodeš. V nich se věnuji aktuálním otázkám, ale občas i jiným tématům, například slavné hudební minulosti židovské Prahy a jejím osobnostem (Angelo Neumann, Gustav Mahler atd.), ale také tématům, spojeným s židovskou hudební scénou v Americe a v Evropě dříve a dnes.
Všechny články
-
Tomáš Kraus: Židovská komunita v dnešním Německu? Ukázka naprosto dokonalé integrace
Německo-izraelské vztahy vymazala 2. světová válka. O jejich obnovu se v roce 1960 zasloužil německý kancléř Konrad Adenauer a izraelský premiér David Ben Gurion.
-
Tomáš Kraus: Připomínat historii holokaustu je sisyfovská práce. Začínat musíme stále znovu
Před 76 lety osvobodila Rudá armáda nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Hrůzy nacistického režimu připomene Mezinárodní den památky obětí holokaustu.
-
Tomáš Kraus: Osobnost Václava Havla se nedá zkopírovat. Uměl blbou náladu trefně pojmenovat
Před devíti lety zemřel Václav Havel. „Měl dar, lidé mu naslouchali,“ komentuje na Dvojce tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. „Taková osobnosti tady chybí.“
-
Tomáš Kraus: Z Kohlova děvčete nejmocnější ženou světa. Angela Merkelová vládne Německu už 15 let
Ve funkci kancléřky stanula Angela Merkelová v roce 2005 jako vůbec první žena v tomto úřadu. Kdo ji nahradí? A jak bude svět na nejmocnější ženu planety vzpomínat?
-
Tomáš Kraus: Projekt na záchranu nádraží Bubny je stále u ledu. Zájem lidí je ale obrovský
K rekonstrukci místa s pohnutou historií zatím nedošlo. Svědectví o dění v pražských Holešovicích v době nacistické okupace přináší alespoň nová výstava Památníku ticha.
-
Tomáš Kraus: Pro mladé lidi je druhá světová válka pravěk. Dychtí po detailech, ale tápou
Evropa slaví konec druhé světové války v květnu, pro Američany skončila v září. Známe všechny detaily, nebo ještě existují bílá místa?
-
Tomáš Kraus: Rasová teorie je přežitek. Všichni máme sedm matek
Protesty proti rasovému násilí v Americe vyvolaly diskusi i na starém kontinentě. Německo uvažuje o vyškrtnutí slova rasa ze své ústavy. Zastaví takový krok xenofobii?
-
Jak to vidí Andor Šándor, Pavel Kosatík a Tomáš Kraus. Podívejte se na speciál k výročí konce války
Mohlo by se něco jako holokaust odehrát mimo válku? Dorazila Rudá armáda do Prahy jako do svobodného města, anebo ji osvobodila? Hodinový speciál pořadu Jak to vidí...
-
Tomáš Kraus: Pandemii a válku nejde srovnávat. Mrzí mě konspirační teorie namířené proti Izraeli
Ve stínu pandemie se odehrály vzpomínkové akce k 75. výročí osvobození několika koncentračních táborů. „Vše se odehrálo virtuálně,“ říká tajemník Federace židovských obcí.
-
Tomáš Kraus: Útoky z Hanau mají kořeny v 60. letech. Bude docházet k dalším extrémním situacím
Podle tajemníka Federace židovských obcí ČR souvisí útoky s vlnou gastarbeiterů, se kterou se německá společnost ještě nedokázala vypořádat.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »