Spodní prádlo obsahuje zdraví škodlivé bisfenoly. Bavlnu nevyjímaje

18. říjen 2024

Výběr spodního prádla bychom neměli v žádném případě podceňovat. Ukázal to mezinárodní test v rámci evropského projektu ToxFree Life for all zaměřený na přítomnost problematických bisfenolů v předmětech běžné potřeby. Českou republiku zastupovaly organizace dTest a Arnika. První ze série chystaných testů byla analýza bisfenolů ve spodním prádle. A výsledky moc nepotěšily...

Bisfenoly jsou chemické sloučeniny, které se primárně používají při výrobě plastů. „Je to například polykarbonát nebo epoxidová pryskyřice, skrze něž se pak bisfenoly dále dostávají do spotřebního zboží. Často to bývá plastové nádobí, vnitřní ochranný nátěr konzerv nebo právě textil, kde bisfenoly slouží ke stabilizaci barev,“ vysvětluje redaktorka spotřebního časopisu dTest Sabina Andree.

Vliv na lidské zdraví

Bisfenolů je velké množství druhů. Část z nich potíže nepůsobí, u jiných výzkumy prokázaly jejich škodlivost pro lidské zdraví i pro životní prostředí. „Problematické bisfenoly působí v těle podobně jako lidské hormony a negativně ovlivňují hormonální systém. Výzkumy ukázaly například zvýšené riziko potratu, zvýšené riziko rakoviny prsu nebo prostaty. Ovlivnit mohou i vývoj malých dětí.“

Čtěte také

Zatímco bisfenolům v plastových výrobcích je věnována velká pozornost, a dokonce dochází k jejich regulaci, zvláště jde-li o výrobky pro děti, textil zatím tolik zkoumán nebyl. „Proto nás zajímalo, jak na tom textil je, přičemž spodní prádlo jsme vybrali z toho důvodu, že ho nosíme každý den mnoho hodin a je v úzkém kontaktu s naším tělem,“ vysvětluje Andree.

Na přítomnost 19 druhů bisfenolů bylo testováno celkem 166 vzorků spodního prádla, které bylo zakoupeno v supermarketech, ve velkých značkových obchodech s oblečením, ale třeba i na tržnicích a v e-shopech. „Výsledky nás překvapily. Celá třetina vzorků nějaké bisfenoly obsahovala, v 10 % jich bylo dokonce obsaženo víc, než jsme vůbec čekali.

Jaké prádlo vybírat?

Jaké spodní prádlo tedy vybírat? „Hlavní zjištění našeho testu bylo, že syntetické prádlo z umělých vláken na tom bylo výrazně hůře než třeba bavlna nebo viskóza. V naprosté většině syntetických vzorků byly bisfenoly přítomny bez ohledu na značku a cenu produktu. Spotřebitelé by tedy rozhodně měly sáhnout po prádle z přírodních materiálů, kde je riziko, že se člověk dostane do kontaktu s bisfenoly, mnohem menší.“

Závěrem je však nutné zdůraznit, že i spodní prádlo s bisfenoly není v žádném případě toxické a nezpůsobuje přímé zdravotní problémy. „Jde spíše o to, že je to malý dílek velké skládačky, odkud všude na nás chemické látky působí. Vliv bisfenolů je spíše dlouhodobý, v těle se hromadí a mohou způsobovat chronické potíže. Pokud se tedy lze bisfenolům někde vyhnout, je dobré to udělat,“ uzavírá Sabina Andree.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.