Popravili ji v Mauthausenu, zatímco se diváci bavili jejím posledním filmem. Osudové ženy: Anna Letenská

1. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anna Letenská

Herečka, kterou nacisté popravili v koncentračním táboře, když jí bylo 38 let. Jen proto, že byl manžel Vladislav Čaloun součástí odboje.

„Nepatřila mezi nejzářivější hvězdy. Ale každá role, kterou na divadle nebo ve filmu vytvořila, byla nezaměnitelná. Pomáhal jí takový selský zjev. Všechny její role byly charakteristické věrohodností a pravděpodobností. Natočila nějakých 26 filmů,“ říká publicista a autor pořadu Stopy, fakta, tajemství Stanislav Motl.

Její „protektorátní“ příběh trval jen pár týdnů. Když se nad ním dnes zamyslíte, je až absurdní. Druhý manžel Letenské Vladislav Čaloun patřil mezi prvorepublikové členy Sokolu, stejně jako karlínský lékař Břetislav Lyčka, který po atentátu na Heydricha ošetřoval zraněného parašutistu Jana Kubiše.

Proč ji nechali na svobodě?

Stanislav Motl

Právě manželka lékaře Lyčky u Čalouna a Letenské přespávala. Zátah gestapa byl pak rychlý. Kromě herečky tehdy zatkli všechny. Byla to divná hra. Dodnes si můžeme jen domýšlet, proč zůstala Anna na chvíli na svobodě.

Možná, že za to mohlo natáčení komedie Přijdu hned. Možná, že bylo „neekonomické“ film nedokončit. Kdo ví. „Znám takové případy, kdy gestapo občas propouštělo manželky, aby je mohlo sledovat a tím zjistit informace,“ myslí si Motl.


Účinkují: Kristýna Frejová, Daniel Bambas, Antonie Talacková, Pavel Batěk a Libuše Švormová
Připravila: Ivana Denčevová
Host: Stanislav Motl
Literární spolupráce: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš

Annu popravili za pár týdnů

Natáčení komedie skončilo 2. září 1942. Hned druhý den byla Anna Letenská zatčena, odvezena na Pankrác a pak do věznice gestapa v Malé pevnosti Terezín. Konečnou stanicí byl koncentrační tábor Mauthausen.

Popravena byla 24. října 1942. Komedie Přijdu hned, ve které hrála domovnici, byla na plátnech kin uvedena v prosinci. Byla úspěšnou a diváci se velmi bavili. Jistou ironií je, že manžel Annu přežil o několik měsíců. Popravili ho až v lednu 1943.

Děti manželů Marie a Oldřicha Svobodových, českých herců, na fotografii z roku 1908. Zcela vpravo je dcera Anna, později provdaná Letenská

Děti manželů Marie a Oldřicha Svobodových, českých herců, na fotografii z roku 1908. Zcela vpravo je dcera Anna, později provdaná Letenská.

autor: ide
Spustit audio