Příběhy slavných: Anna Letenská
Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora. Za podíl na atentátu na Heydricha.
Anna Letenská (1/5). Osudy české herečky, která na vrcholu své kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora, ze kterého se už nikdy nevrátila.
Anna Letenská (2/5). Osudy české herečky, která na vrcholu své kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora, ze kterého se už nikdy nevrátila.
Anna Letenská (3/5). Osudy české herečky, která na vrcholu své kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora, ze kterého se už nikdy nevrátila.
Anna Letenská (4/5). Osudy české herečky, která na vrcholu své kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora, ze kterého se už nikdy nevrátila.
Anna Letenská (5/5). Osudy české herečky, která na vrcholu své kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Nacisté si počkali, než dotočí svůj poslední film. Hned na to ji poslali do koncentračního tábora, ze kterého se už nikdy nevrátila.
Anna Letenská hrála ve víc než 20 filmech renomovaných tvůrců i v rozhlasových inscenacích. Na vrcholu kariéry působila v pražském Vinohradském divadle. Podle kritiků byla nejvýraznějším komediálním talentem své doby.
Odboj nehrála
Hrála energické, temperamentní, prostě plnokrevné dívky a ženy. Dokázala své postavy ukázat vždy pravdivě a věrohodně. Její druhý muž architekt Vladislav Čaloun se účastnil odbojové činnosti v souvislosti s atentátem na Heydricha. Po prozrazení účastníků atentátu byl taky zatčen.
Komedie před koncentrákem
Letenská byla uvězněna až po ukončení natáčení filmu Přijdu hned, kde hrála komediální roli domovnice Koubkové. Režisér Otakar Vávra vzpomínal, že vždy, když dokončili záběr, šla si Letenská sednout do rohu, dala hlavu do dlaní a tak „čekala“, kdy jí popraví manžela a kdy si přijdou pro ni.
Kat nepočká
Přišli. Zemřela v říjnu 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Na její památku je v Praze pojmenována ulice. Osud Anny Letenské se stal námětem pro povídku Norberta Frýda Kat nepočká. Podlení ní natočil režisér František Filip v roce 1971 stejnojmenný film s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.
Účinkují: Kamila Kalousová a Alan Novotný
Pro rozhlas napsala: Eva Dvořáková
Režie: Tomáš Soldán
V roce 2013 natočila tvůrčí skupina Regiony v olomouckém studiu Českého rozhlasu
Související
-
Hvězdu z něj udělala okupace. Stejně jako skutečného hrdinu. Oldřich Albín Nový
Odmítl se rozvést se ženou židovkou a šel s ní dobrovolně do transportu. Poslechněte si dokudrama nebo autentickou vzpomínku Nataši Gollové.
-
Co si Bohéma vymyslela? Skutečné projevy a činy rozporuplného herce Zdeňka Štěpánka
„Zničit ten malý, méněcenný národ, který nemá ani práva žít,“ vykřikoval Zdeněk Štěpánek z jeviště Národního divadla. Jako maršál v Čapkově Bílé nemoci.
-
Za války pomáhal parašutistovi. Příběhy slavných: Karel Höger
Imaginární rozhovor matky (Zdena Hadrbolcová) se synem Karlem (David Novotný). Nově všechny díly v 1 audiu dohromady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.