Charismatický živel, který plachost nahrazoval drzostí. Příběhy slavných: Amy Winehouse

11. leden 2019

Osud vepsaný do videoklipů. Účinkují Bohdana Pavlíková a Lucie Žáčková.

O Amy Jade Winehouse se říkalo, že má starou duši v mladém těle. A hlas, že dostala přímo od pánaboha. Talentovaná britská jazzová zpěvačka byla závislá na alkoholu a drogách. Zemřela ve 27 letech. Příčinu její labilní povahy hledejte v dětství v neúplné rodine taxikáře a lékárnice. 

Ležet, poslouchat, psát a hulit trávu 

Otec totiž rodinu opustil, když jí bylo devět. Matka později přiznala, že na její výchovu nestačila. V pubertě se tahle rebelka rozhodla, že si bude žít po svém. Mluvila jako dlaždič, pořídila si tetování, piercing a prvního kluka. Taky měla deprese. Dostávala se z nich hudbou, kterou i sama skládala. 

První písničky nahrála v 16. Byly plné emocí a osobních zážitků. Okamžitě přišla nabídka za skoro čtvrt milionu. Se smlouvou v kapse se hned odstěhovala a naplno vrhla do vlastního života. „Bylo to úžasné! Celé dny být v posteli, psát písničky, poslouchat hlasitou hudbu a hulit trávu…“ 

Patřila do malých klubů 

Tehdy se poprvé vážně zamilovala a napsala o tom plno písniček, a když se rozešli tak taky. V roce 2003 z toho všeho vzniklo celé album Frank (2003), přestože tou láskou byl Chris. Hrálo ho snad každé rádio. Zapadla do škatulky popové zpěvačky, i když se pořád viděla v jazzu. 

Sláva ale nebylo to, oč by vlastně sama stála. Hudba pro ni byla citová záležitost. Patřila do malých klubů, před zasvěceného posluchače. Hudební branže ji nutila do nových písniček, ale najednou to nějak nešlo… Místo psaní hrála kulečník a opíjela se do němoty.

Osudový Blake 

V jednom klubu se seznámila i se svým budoucím manželem Blakem Fielder-Civilem. „Zamilovala jsem se do člověka, za kterého bych dýchala. Naučil mě vrhat se všude naplno, protože jinak vám toho spousta unikne. A život je krátký.“ Blake ji taky naučil, jak si „něco šlehnout“. 

Byli si vlastně podobní. Oba měli nešťastné dětství, které Blake už v devíti řešil podřezáním zápěstí. Když se s Amy rozešel esemeskou, zhroutila se. Do zdí pak bušila holýma rukama, takže byla všude krev. Dva roky potom se vzali. A mezitím vzniklo album Back to Black (2006). 

Back to Black 

Bylo kytarovější, depresivnější a v nejúspěšnější písničce Rehab otevřeně promluvila o svých závislostech. Jen pár měsíců po svatbě v roce 2007 ji odvezli do nemocnice. Byl prý zázrak, že při tak velkém množství drog nebyla v kómatu. Další heroin si ale vzala ještě v nemocnici. 

Řítila se z kopce. A zatčení manžela kvůli jejímu napadení ten pád jen přibližoval... Kvůli podmínce vydatelství nastoupila léčbu. Z šesti nominací na cenu Grammy tehdy proměnila pět. Ceny si nepřevzala. Nepožádala totiž o víza do USA včas. Byla na vrcholu kariéry, ale bez drog to prý byla nuda.  

Tělo a duše 

Aminy koncerty se v roce 2009 staly přehlídkou ubohosti, na každém kroku ji pronásledoval bulvár. A tak zmizela na ostrov Svatá Lucie. Z původního týdne byl půlrok. Ale konečně odpočívala, a to i od drog. Ne ale od alkoholu. Blake, pořád ve vězení, požádal o rozvod. 

V březnu 2011 se jí splnil velký sen: ke spolupráci ji pozval jazzman Tonny Bennett. Znovu ji to nastartovalo, dokonce vydržela být střízlivá. Velké comebackové turné se ale nakonec nekonalo. Chtěli po ní písničky z alba Back to Black, ale ona už je považovala za otřepané a ohrané. 

Brutální sebedestrukce 

Znovu do toho spadla. Na prvním koncertě v Bělehradě jakoby nevěděla, kde vůbec je. Sundala si boty a jen tak seděla. Když se vrátila domů, všem se omlouvala. 22. července 2011 ji našli v posteli bez známek života. V krvi pak patolog našel skoro 4 ‰ alkoholu. 

Účinkují: Bohdana Pavlíková a Lucie Žáčková

Napsal: Bronislav Hrnčíř

Dramaturg: Filip Lukeš

Hudební spolupráce: Jiří Litoš

Režie: Izabela Schenková

Natočeno v roce 2017

autor: Bronislav Hrnčíř
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.