Politolog: Každý politik s mírovou ratolestí je vítán. Pavel by ale mohl vypjatou situaci zklidňovat ještě více
Otevírání Pražského hradu, schůzka s premiérem a nejvyšším představitelem opozice, cesty po regionech nebo nominace na ústavní soudce. Petr Pavel si mnohé ze svých plánů pro prvních sto dní ve funkci již odškrtl. Čemu dalšímu se hodlá věnovat? Kde by mohl přidat? A co se mu příliš nepovedlo? Politolog Jan Kubáček se v audiozáznamu ještě ohlédne za první televizní debatou od sněmovních voleb a zhodnotí důvěru lidí v ústavní instituce.
„Co se týče kvantity, má Petr Pavel splněno. Co se týče kvality, je tady několik aspektů, které stojí za velkou pochvalu,“ hodnotí působení Petra Pavla v úřadu politolog Jan Kubáček.
Například páteční schůzka s premiérem a jeho největším vyzyvatelem, lídrem nejsilnější opoziční frakce hnutí ANO, byla podle Kubáčka přínosná. „Prezidentovi bezesporu velmi sluší býti moderátorem. Tím, kdo vnáší témata a pokouší se najít základní kompromis, širší shodu na věcech, které překračují bezprostřední politický provoz a okopávání kotníků a mají širší národní a státnický zájem, případně zahraničněpolitický. Za to Pavlovi jednoznačně tleskám.“ Pak tu jsou ale podle Kubáčka i věci, které se příliš nepovedly.
Sympatický rozměr civilismu i zakopnutí
Na mysli má kontroverzní projev Petra Pavla na místě piety vedle pracovního a koncentračního tábora v Terezíně.
Čtěte také
„Pevně věřím, že jeho historičtí poradci budou doškoleni nebo vyměněni a že při příležitosti tryzny 10. června v Lidicích dojde k širšímu vysvětlení prezidentových slov, protože to bylo opravdu velmi nepatřičné a nevhodné.“
Obecně ale trend, který Pavel zvolil, zaslouží podle Kubáčka obdiv. „Jeho kroky navazují, je sympatické, že kombinuje jak velkou politiku, zahraničněpolitická fóra, tak cesty republikou a setkávání s místními politiky a komunitami. Je tady i sympatický rozměr civilismu. V mnoha ohledech Pavel funguje jako nejvyšší úředník, v řadě věcí si nechává radit. Velmi kvituji, že co se týče vnitropolitických hráčů, je uměřený, drží si odstup, chladnou rozvahu. Nestává se součástí vnitropolitického boje a vzájemného ostouzení a okopávání.“
Konec kohoutím zápasům?
Pavel vystupuje profesionálně, příjemně, klidně. „Mám dojem, že chladným racionálním přístupem k tématům nakazil i premiéra a předáka opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Jejich vystoupení neodpovídala tomu, co teďka prožíváme. Ani zákopové válce Poslanecké sněmovny, ani nedělnímu, velmi intenzivnímu a konfliktnímu duelu mezi oběma zmíněnými,“ všímá si politolog.
Čtěte také
Podle něj je právě strategický tlak na hlubší témata, která přesahují jedno volební období, tím nejpřínosnějším. „Takovýto formát, který čeští prezidenti příliš nedrželi, by byl více než dobrý pro naši rozjitřenou politickou kulturu. Kohoutí zápasy by se obrousily a zklidnilo by to stávající neradostnou politickou situaci.“
Současně Kubáček pevně věří, že Pavel zaujme stanoviska i k důležitým aktuálním tématům, jako je otázka daní, škrtů, hlubších změn a reforem včetně míry státní byrokracie. „Volal bych i po tom, aby prezident začal moderovat debatu okolo České pošty, protože jde o strategickou instituci, nositelku nejenom tradice, ale i legitimní komunikace a standardu státní služby. Hlavě státu by slušelo do debat vstoupit, vyžádat si stanoviska, tlačit na politiky a hledat nejzákladnější kompromisy, na kterých by mohla panovat shoda. Každý politik s mírovou ratolestí, který dokáže vypjatou situaci zklidnit, je vítán. Zvláště nyní, kdy je společnost hodně unavená a otřesená.“
Související
-
Historik Stehlík: Čaputová a Pavel společně na cestách? Překvapivý vzkaz veřejnosti i zahraničí
Petr Pavel odmítl sto dnů hájení. Raději prý snese kritiku za přílišnou aktivitu. Co vnesl do veřejného prostoru? A opravdu bude státní návštěvy podnikat spolu s Čaputovou?
-
Politolog Just: Líbánky skončily, nastupuje reálná politika. Prezidenta a vládu čekají třecí plochy
Petr Pavel se pustil do práce. Kromě první zahraniční cesty jmenoval nového ministra životního prostředí. Vláda je tak kompletní. Jak se bude vyvíjet jeho vztah s vládou?
-
Historik Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik a slovakista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.