Ekonomka Ilona Švihlíková: Proč lidi nemají na byt? Staví se tu jak před sto lety. Navíc pomalu a draze
Zhoršující se dostupnost bydlení je jedním z dlouhodobých trendů současného života v České republice. Jaké dopady to má na běžný život lidí a na ekonomiku? A co krizi způsobuje? Na otázky odpovídá ekonomka Ilona Švihlíková, děkanka Vysoké školy obchodní v Praze.
Proč se snižuje dostupnost bydlení ve vlastním? Jedním z důvodů je podle ekonomů výše úrokových sazeb. Ta se teď pohybuje okolo 5 %. To odrazuje mnohé zájemce o hypotéky. Na základě toho zdražují i nájemní byty.
Čtěte také
„V dohledné době změnu neuvidíme,“ říká v pořadu Jak to vidí... ekonomka Ilona Švihlíková. „Výše úroků je ale jen třešnička na dortu celé té kaskády, proč je bydlení nedostupné,“ myslí si. „Hlavním důvodem jednoduše je, že se u nás staví příliš málo a příliš draze.“
Zastaralé technologie
„Každý rok chybí na trhu zhruba 20 tisíc bytů. To znamená, že zde máme dlouhodobý deficit, který sám o sobě přispívá k vyšším cenám,“ vysvětluje.
Zároveň dodává, že u nás ve stavebnictví chybí aplikace moderních technologií. „Staví se u nás podobně jako před zhruba sto lety. Je to velmi pomalý a velmi drahý proces, který dál prodražuje ceny bydlení.“
Čtěte také
Z hlediska zdrojů a zabezpečení by podle ní měly hrát větší roli obce a kraje. „Když se podíváte na poslední údaje ministerstva financí, zjistíte, že dohromady mají obce a kraje na účtech 500 miliard. Nedává smysl na těch penězích sedět,“ přemýšlí.
Vysoké nájmy
Inflace a vysoké úroky při financování vlastního bydlení se odráží i na trhu s nájemními byty. „Vazba je tam jednoznačná. Vysoká cena bytů se odráží i na vysokých nájmech.“
Čtěte také
„Výška nájmů se ale také projevuje na mobilitě pracovní síly, kterou výrazně blokuje,“ upozorňuje Švihlíková. „Pohyb za prací je téměř nereálný. Protože bydlení buď není možné sehnat, nebo spolkne tu částku, kterou by si člověk eventuálně vydělal navíc.“
Zpomalení inflace
Vysoké ceny zůstávají i přesto, že inflační dynamika zpomaluje. „To, že inflace zpomaluje, znamená, že cenová hladina stále roste. Ale roste pomaleji než v předchozím období. Lidé nenakupují za přírůstky cen, ale za ceny. A ty jsou stále vysoké.“
Související
-
Ekonomka Švihlíková: Když do toho Trump bouchne, nemusí ze světové ekonomiky zůstat kámen na kameni
Nastupující americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit na zboží dovážené z okolních států vysoká cla. Jak to zamíchá kartami domácího i světového hospodářství?
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech
Česká ekonomika je podle premiéra Petra Fialy ve srovnání se situací před rokem z nejhoršího venku. Je ale důvod k optimismu? Proč se nedaří průmyslu a stavebnictví?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.