Má smysl restaurovat hřbitov, kde se už nepohřbívá? Odpoví historik Radim Vácha
Jde opravování památek ruku v ruce s objevováním příběhů? Čím je Kamenický Šenov tak malebný? Proč se zde betonovým lavičkám z 20. let minulého století říká "sklářské"? Má smysl restaurovat hřbitov, kde se už nepohřbívá? Slyší lidé na jeho nové pojmenování Sochařská galerie pod širým nebem a meditační zahrada? Která socha se zde Radimu Váchovi zapsala do srdce? Jsou cenné i památky, které nemají velkou uměleckou hodnotu? Je lhostejnost horší než neodborná péče o památky?
Související
-
Na starém hřbitově v Kamenickém Šenově. Za jeho záchranu dostali dobrovolníci památkářskou cenu
Jedna z hlavních cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2024 letos putovala do Kamenického Šenova. Tamní spolek Sonow tam už 20 let zachraňuje hřbitov.
-
Jsou lidé, kteří milují tichou atmosféru hřbitovů. Patří mezi ně divadelník a fotograf Miloš Dvořák
Před desítkami let založil Činoherní studio Ústí nad Labem a s Pavlem Fialou Kladivadlo, kde se potkával se slavnými osobnostmi. Teď známá jména vyhledává na náhrobcích.
-
Její kresba je na náhrobku Mekyho Žbirky. „Je to pro mě čest,“ přiznává výtvarnice Míla Fürstová
Vytvořila přebal desky britské kapely Coldplay a její práce vlastní třeba zpěvák Elton John. A ráda vzpomíná na setkání s Mekym Žbirkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.