Politolog Petr Just: Českou politickou scénu čeká emotivní rok. Balancovat na laně bude Petr Pavel
Prezident Petr Pavel vstoupil do třetího kalendářního roku ve funkci prezidenta. Ve svém pátečním interview pro Český rozhlas zdůraznil, že by byl rád, aby byl slyšet hlas lidí, kterým se v Česku nežije snadno. Co pro to může hlava státu udělat? A jak chce ve volebním roce přimět politické strany ke vstřícnosti a hledání shody? Politolog Petr Just ještě okomentuje vizi Donalda Trumpa navýšit členským státům NATO výdaje na obranu a přiblíží i dění na Slovensku.
Prezident Petr Pavel očekává, že kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny bude velmi emotivní a vypjatá a bude se orientovat na detaily místo na to podstatné. I proto se chce společně s odborníky bavit o faktech a číslech tak, aby lidé získali orientaci a mohli s tím pracovat.
„Energická, manipulativní a dezinformační kampaň je u nás celkem setrvalá. Viděli jsme to v polovině minulého roku u voleb do Evropského parlamentu nebo na podzim minulého roku u voleb do senátu a krajů. Ve sněmovních volbách, ze kterých vzejde nová vláda, se všechny atributy ještě zněkolikanásobí. A strany to budou pojímat mnohem intenzivněji,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... politolog Petr Just.
Balanc na laně
Nevděčnou roli bude mít podle něj prezident. Na straně jedné se od něj bude očekávat sjednocující a uklidňující role. Zároveň ale bude muset být velmi opatrný, aby nebyl nařčen z toho, že do kampaně vstupuje ve prospěch té či jiné strany. „Bude to pro něj balanc na laně. Logicky bude chtít kampaň komentovat a rámovat. Ale musí to dělat takovým způsobem, aby nevyvolával kritiku, že straní jedněm nebo druhým.“
Čtěte také
O moderování diskuse u společného jednacího stolu se Petr Pavel během uplynulých dvou let svého mandátu několikrát pokusil. Ne vždy to ale neslo ovoce. Zejména po jednáních mezi vládou a zástupci nejsilnějšího opozičního hnutí ANO ohledně důchodové reformy vznikaly různé interpretace toho, k čemu politici došli.
„Zástupci hnutí ANO pak skrze média prohlásili, že už se podobných schůzek účastnit nebudou. To je ale velká chyba. Protože jestli by se na něčem měly vláda a opozice pokoušet najít shodu, jsou to přesně ony dlouhodobé strategické záležitosti, jako je důchodová reforma nebo udržitelnost veřejných financí. Prezident tedy může k jednání vytvořit platformu. Vůle ale musí být i na straně diskutujících.“
Role třetího hráče
Petr Pavel nyní vstoupil do třetího kalendářního roku ve funkci prezidenta. Podle některých pozorovatelů dokázal v loňském roce lépe formulovat své připomínky k zákonům. Problémem ale může být malý respekt u koaličních politiků.
„Otázkou je, zda má prezident automaticky usilovat o to, aby byl s vládou nějak více spojený,“ namítá Just. „Paradoxně je za to Pavel ze strany opozice dnes spíše kritizován. Podle mého názoru by mu měla v celém systému více sloužit role třetího hráče. O to víc, že respekt je přece jenom velmi subjektivní.“
Čtěte také
Tak jako tak velmi důležitou roli bude hrát Petr Pavel po volbách do Poslanecké sněmovny při sestavování nové vlády. „Toto období je skutečně olympiáda v rámci prezidentského mandátu. Role prezidenta je zde nezastupitelná.“
„Zatímco z hlediska formálního nastavení ústavních pravomocí je prezident značně omezen, tady je jeho role naprosto klíčová. Na jeho bedrech bude ležet závažné rozhodnutí o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády a kdo nakonec vládu povede.“
V tomto ohledu už prezident dal několikrát najevo, co pro něj bude zásadní. „Řekl, že se bude držet ústavy a zvyklostí. Ty zpravidla směřovaly k tomu, že za vítěze by měl být považován ten, kdo je schopen sestavit vládu, která buďto bude mít přímo stojedničkovou koalici, anebo alespoň bude mít zajištěnou podporu subjektů zvenčí. Aby mohla reálně fungovat a nebyla jenom udržovací nebo chromou vládou,“ uzavírá Petr Just.
Související
-
Pavel: Musíme spočítat, za kolik peněz se efektivně ubráníme. Na obranu bychom mohli dávat 3 procenta
Zachovejme klid, říká prezident Petr Pavel na avizované plány budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa například ohledně Grónska či Kanady.
-
Politolog Kubáček: Výkon Petra Pavla je průměrný. Mantinely své prezidentské moci nevyužívá naplno
Od zvolení Petra Pavla prezidentem České republiky uběhl rok. Výkonu funkce se ujal v březnu. Jak hodnotit jeho dosavadní kroky? Daří se mu plnit své sliby?
-
Politolog: Politik s mírovou ratolestí je vítán. Pavel by ale mohl vypjatou situaci zklidňovat víc
Petr Pavel si mnohé ze svých plánů pro prvních sto dní ve funkci již odškrtl. Čemu dalšímu se hodlá věnovat? Kde by mohl přidat? A co se mu příliš nepovedlo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.