Politolog Kubáček: Výkon Petra Pavla je průměrný. Mantinely své prezidentské moci nevyužívá naplno
Od zvolení Petra Pavla prezidentem České republiky uběhl rok. Výkonu funkce se ujal v březnu. Jeho ambicí bylo mimo jiné stát se moderátorem mezi vládou a opozicí či přinést na Hrad transparentnost. Daří se mu plnit své sliby? Jak hodnotit jeho dosavadní kroky? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě okomentuje personální změny v týmu jeho nejbližších spolupracovníků na Pražském hradě a vyjádří se i k budoucnosti lidovců.
„Výkon Petra Pavla je zatím spíše průměrný. Sice byl velmi aktivní při obsazování Ústavního soudu a názory si dokáže obhájit i v otázkách bezpečnosti, zahraniční politiky a diplomacie, na domácím poli by ale mohl být mnohem aktivnější,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.
Manko prezidenta
Zejména by podle něj Petr Pavel mohl být více moderátorem a zklidňujícím elementem vyostřených konfliktů, kterých je na domácí scéně přehršle. „Bohužel je ale posledním, kdo se k tomu vyjadřuje, a často ani to ne. Přitom mu mantinely Ústavy dovolují zvát politiky protilehlých pozic ke společnému stolu, zvát vysoké úředníky i zástupce samospráv tam, kde je potřeba hnout s některými dlouhodobými tématy.“
Čtěte také
Mezi ně podle Kubáčka patří i téma odolnosti společnosti, vnitřní bezpečnosti, dostupnosti zdravotní a sociální péče, dostupnosti léků...
„Někdo by řekl, že máme generála. Ale dobrý generál ví, že vždycky musí být pořádek nejdříve v týlu. Teprve pak je funkční i vojenská složka, tedy společnost. S takovou vahou, kterou Petr Pavel získal při volbách – 70 % volební účast, 58 % ve prospěch jeho vítězství, – to stále ještě může zužitkovat a tlačit na politiky. Oni moc dobře vědí, že když po nich něco chce populární osoba, stane se to veřejným tématem. A jediné, čeho se politici bojí, jsou volby a veřejné mínění.“
Dobré slovo nestačí
Někdo by mohl namítnout, že prezident Pavel jezdí po regionech. Podle Kubáčka ale dobré slovo nestačí. „Je potřeba i konkrétní práce. Společnost by to ocenila a začala by věřit, že tady máme něco jako záchrannou brzdu. Naši politici jsou teď velmi bojovní, konfliktní, až přezíraví, takže určitě by to velmi pomohlo dovnitř.“
Předchozí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus naopak mantinely překračovali a posouvali možnosti prezidentské moci. Petr Pavel však podle Kubáčka nevyužívá ani těch stávajících. „Kdybych psal slovní vysvědčení, vzkázal bych Petru Pavlovi, aby se věnoval domácím tématům, aby co nejvíce zval ke stolu co nejvíce rozvášněných politiků a tlačil je ke konkrétním termínům a konkrétním řešením. Ještě má ale dva měsíce, tak třeba napne síly,“ uzavírá Jan Kubáček.
Související
-
Politolog Just k projevu Petra Pavla: Jeho apel na mladé je novinkou českých politických projevů
Prezident Petr Pavel pronesl svůj první novoroční projev. Jak projev hodnotí politolog Petr Just, se dozvíte v dnešním pořadu Jak to vidí….
-
Splnil prezident za sto dní v úřadu očekávání veřejnosti? Hrad se změnil, říká politolog Petr Just
Když se stal Petr Pavel 9. března prezidentem, byla očekávání poměrně velká. Splnil, co slíbil? To je otázka pro politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha.
-
Jan Kubáček: Pavel má potenciál. Mohl by rozbít vzájemnou slepotu a hluchotu mezi občany a politiky
Zvolený prezident Petr Pavel vstoupil do politiky razantně. V rámci své první zahraniční cesty vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově, aktivní je ale i doma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.