Novinář Daněk: Povolební realita mluví jasně. Evropská komise zůstane u starého kormidla
Europoslanci a europoslankyně by v tomto týdnu měli schválit novou Evropskou komisi v čele s Ursulou von der Leyenovou. Jak složitá byla cesta k novému personálnímu obsazení po letošních eurovolbách? A jak palčivá témata bude nová komise řešit? Bývalý zpravodaj v Bruselu Viktor Daněk se ještě zamyslí nad tím, co je hlavní příčinou rozdílných názorů mezi obyvatelstvem střední a západní Evropy, a připomene, co by mohlo pomoct evropskému průmyslu, aby se znovu postavil na nohy.
„Voliči letos rozdali karty velice kreativně. Současná i budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová tak musela hledat dosti kreativní cesty, jak v komplikované politické situaci uvnitř Evropského parlamentu najít spolehlivou hlasovací většinu a posunout se dopředu. Je to podobné jako v Česku. Když vzniká vláda, potřebuje si jít pro důvěru poslanců a poslankyň. Podobně to má i komise v Bruselu,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... někdejší zpravodaj v Bruselu Viktor Daněk.
Povolební realita
Ursula von der Leyenová tak byla nucena trochu korigovat své politické priority. „Původně se chtěla více zaměřit na dopravu, říkala například, že přibrzdíme v klimatické politice. Povolební realita jí to ale úplně neumožnila. Navíc se stalo již tradicí, že se europarlament snaží Evropské komisi její ustavování co nejvíce zkomplikovat, protože je to vítaná příležitost, jak si říci o nějaké sliby a prosadit vlastní priority.“
Čtěte také
Během takzvaného grilování kandidujících na komisařky a komisaře ale hraje podle Daňka významnou roli i politika, tedy kdo kope za jakou partaj.
„Často se politici a političky vzájemně mstí. Drží se pod krkem a v šachu. Nejinak tomu bylo i letos. Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli některý z kandidujících slyšením neprojde, což by vyvolalo řetězovou reakci. Nakonec se stalo neuvěřitelné. Všichni prošli, čili s velkou pravděpodobností bude komise tento týden ustavena.“
Stále stejné kormidlo
Letošní evropské volby však ukázaly, že nemalá část evropského voličstva cítí velké obavy ze složitých problémů dneška, ať už jde o válku na Ukrajině, vysoké ceny energií, složitou geopolitickou situaci nebo zelenou klimatickou politiku. Do předvolební kampaně se ale silně promítala i místní regionální témata.
Čtěte také
„Problém je, že Evropský parlament je přímo volený. Odtud pochází velká část legitimity pro to, co Evropská komise později dělá. Kampaně jsou ale velice často národní, rezonují tam národní témata. Lidé se rozhodují i podle toho, jak populární je zrovna vláda. Mnohdy mají tendenci potrestat vládní strany, a naopak zvýhodňovat opozici. Hodně rezonovalo téma migrace anebo klimatické politiky. Nejsem si však jistý, jaký bude výsledný vzkaz voličům, protože v kampani jsme se od vládních stran příliš nedozvěděli, jak se k problémům postaví.“
Ursula von der Leyenová nicméně musí, jak už bylo řečeno, respektovat karty, které byly rozdány. „Není možné, aby Evropská komise měla úplně jiné priority, než má většina v Evropském parlamentu. Parlament hledá každou příležitost, aby svůj hlas ještě více zvýraznil, což se stalo i tentokrát. Přestože tedy verbálně zaznělo mnohé o obrácení kormidla, nic moc se nestane, protože pro to není podpora jak ve většině Evropského parlamentu, tak ani mezi většinou členských států,“ dodává Viktor Daněk.
Související
-
Ekonom: EU sráží na kolena technologická zaostalost i různorodost. Největší brzdou je ale byrokracie
Exprezident Evropské centrální banky Mario Draghi varoval Evropu před úpadkem a ztrátou konkurenceschopnosti. Jak zastavit stagnaci? A v čem EU zaostává za USA a Čínou?
-
Novinářka: V zahraniční politice je klíčová kontinuita a srozumitelnost. Vrtochy si nemůžeme dovolit
Po debaklu Pirátů se diskutuje i o osudu ministra zahraničí Jana Lipavského, který zatím odstoupení z vlády nepotvrdil. Jakým šéfem diplomacie je? A co by změna znamenala?
-
Politolog Kopeček: Kočička i mimozemšťané. Češi v eurovolbách opět ukazují, jak cizí pro ně EU je
Za měsíc se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Politickým debatám dominuje téma migrace a spor o azylovou reformu EU. V čem jsou volby do europarlamentu specifické?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.