Demograf Tomáš Kučera: Obyvatel Česka rekordně ubylo. Bude jich víc ale vůbec třeba?

15. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Počet zemřelých loni rekordně přesáhl počet narozených | Foto: Shutterstock

Host: demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Moderuje Jan Burda

Práce, doprava, dostupnost bydlení, škol anebo lékaře. To vše rozhoduje, kde se lidé nakonec usadí a zda vůbec založí rodinu. Jak to změnit? A o kolik méně se u nás loni narodilo dětí? Otázky pro demografa Tomáše Kučeru z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Počet obyvatel České republiky za první tři čtvrtletí minulého roku klesl o více než 3000. Počet zemřelých lidí rekordně převažoval nad narozenými, a to za dobu od vzniku republiky. Podle demografa Tomáše Kučery z Přírodovědecké fakulty Univerzity Praha však nejde o nijak překvapivá čísla.

Čtěte také

„Takovýto trend je dlouhodobý. Z pohledu demografie je spíše překvapivá dynamika poklesu porodnosti,“ vysvětluje. „Předpokládali jsme, že počet narozených dětí by teoreticky mohl klesnout i pod úroveň 80 000. Teď to ale vypadá, že by jich mohlo být 84 000. A možná i více.“

Jestli je to dobře, nebo špatně, se ale podle demografa ukáže až za dvacet či třicet let. Až lidé přejdou do produktivního věku. „Jako společnost si myslíme, že víme, co chceme. Ale není to tak. Nikdo úplně neví, jestli za tři desetiletí budeme tolik lidí potřebovat.“

„Záležet bude i na jiných okolnostech než jen na produkci. Jisté je, že v té době se bude podíl starých osob v populaci blížit jedné třetině. Otázkou tedy bude, kdo na ně bude vydělávat.“

Zásah státu?

V programech mnoha politických stran se pravidelně vyskytuje odstavec o podpoře rodiny. Dá se však tak výsostně osobní rozhodnutí „mít, nebo nemít děti“ nějak politicky ovlivnit? Praxe ukazuje, že to příliš nejde.

„Plodnost se tak dá posunout možná o desetinku. A to ještě jenom na omezenou dobu. Koneckonců i velice účinná propopulační opatření 70. let, která ale přišla do úplně jiného politického, sociálního a ekonomického kontextu, plodnost zvedla jenom proto, že nově narozené stáhla do určitého krátkého období,“ vysvětluje demograf.

Čtěte také

Dokazuje to i geografický odhad, o kolik se vlastně v 70. letech narodilo více dětí, než kolik by se narodilo bez těchto opatření. „Výsledek byl někde mezi 60 000 až 100 000. I přesto, že opticky se jich narodilo o 200 000 až 300 000 více. Bylo to tím, že došlo k tzv. kompresi porodnosti. Na to konto pak byla plodnost v dalších letech nižší.“

Zmíněná komprese měla za následek i to, že v mnoha městech a obcích se děti nevešly do škol a muselo se vyučovat ve třísměnném provozu. Pokud tedy existuje nějaké populační optimum, je to podle Kučery vyrovnaná věková struktura.

„Vlny na věkové struktuře jsou totiž velice nákladné. I když jsou dnešní vlny – nízké počty v 90. letech, vyšší počty v nultých letech a v minulém desetiletí, prudký pokles počtu narozených nyní – daleko menší než v 70. letech, jsou přesto velmi drahé. Vsadím se, že až v řadě obcí dostaví školu, nebudou mít do ní zase žáky...“

V hlavní roli bydlení

To, že se rodí stále méně dětí, ovlivňují s největší patrností i socioekonomické aspekty, jako je nízká dostupnost vlastního a nájemního bydlení nebo nedávný propad životní úrovně po pandemii a následná vysoká inflace.

„Výzkum stále běží, ale vše nasvědčuje tomu, že tomu tak je, i když jde o reprezentativní vzorek. V zásadě platí, že u všech generací, které jsou dneska v reprodukčním věku, jsou socioekonomické podmínky hlavním důvodem, proč respondenti nemají děti nebo jich nemají tolik, kolik plánovali,“ uzavírá Tomáš Kučera.

autoři: Jan Burda , Tomáš Kučera , opa

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.