Jan Kubáček: Pavel má potenciál. Mohl by rozbít vzájemnou slepotu a hluchotu mezi občany a politiky
Zvolený prezident Petr Pavel vstoupil do politiky razantně. V rámci své první zahraniční cesty vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově, setkal se s významnými evropskými lídry, aktivní je ovšem i doma. Svoji cestu po regionech začal v Karlovarském kraji. Jak vnímat aktivity budoucí hlavy státu? Co bude hlavní domácí úkol? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaká je nálada ve společnosti, i to, jak prezidentská volba změní českou politiku.
„Účast na prestižní mezinárodní konferenci je skutečně razantním vstoupením do mezinárodní politiky. Setkat se s designovaným prezidentem, který ještě nemá pravomoci, muselo být jistě zajímavé i pro jeho partnery. Už jen proto, že rozhovory vycházely z jeho vojenské minulosti a týkaly se bezpečnosti a vojenských aspektů evropské spolupráce,“ přibližuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.
Podle něj je tento rozměr unikátní. Od dob Ludvíka Svobody tu nebyl politik, který by byl vedle politických argumentů oslovován i jako vojenský a bezpečnostní stratég. „Pavlovi to dává možnost vystupovat sebevědomě. Chová se promyšleně, využívá všechny formáty naší kooperace jak v rámci Evropské unie nebo Severoatlantické aliance, tak v rámci regionální spolupráce. Všude je relevantním hostem.“ Dostává ho to ale i do svízelných situací.
Klíčoví hráči i problémy doma
Petr Pavel se setkal v rámci Evropské unie s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, v rámci visegrádské spolupráce s polským protějškem Andrzejem Dudou, v rámci NATO s britským ministrem Benem Wallacem. Přestože ještě nemá mandát. „A to mu mnozí vyčítají. Je sice renomovanou a sledovanou osobou, ale stále ještě privátní. Je to skutečně novum. Většinou je toto období věnováno předávání administrativy. Buďme ale rádi, že je vnímán a vítán a že si na něj dělají čas ti nejrelevantnější světoví politici.“
Čtěte také
Energicky vystupuje Petr Pavel i na domácím hřišti. Ještě před Mnichovem podnikl první z návštěv regionů. Cílem byl Karlovarský kraj. „I toto je v podstatě unikátní. Ve světě přímo volení prezidenti toto moc často nekonají. Takže doufám, že mu závazek a vůle jezdit po naší zemi vydrží.“
Podle Kubáčka by cesty po regionech měla hlava státu dělat průběžně. „Kromě veřejné podpory a možnosti získávat alternativní politickou sílu to prezidentovi dává také velmi dobrou znalost. Moc bych si přál, aby se prezident v budoucnosti mnohem více setkával s občany a občanskými iniciativami. Potom bude moct nasát bezprostřední občanskou zkušenost, problémy a atmosféru.“
Vzájemná nedůvěra
Očekávání společnosti jsou totiž podle pozorování politologa hodně při zemi. „Bojíme se budoucnosti. A toto všechno by cesty prezidenta mohly dokumentovat. Jestli totiž něco na vrcholné politiky funguje, tak je to lidský příběh a bezprostřední zkušenost s ním.“
Čtěte také
Cesty prezidenta by podle Kubáčka mohly změnit i pošramocené iluze o politicích. „Lidé jim nedůvěřují. Politici vystupují elitářsky a zaslepeně bez věcných návrhů a pozitivního řešení. Jsou nastaveni na jednání typu: proč já bych se dohadoval se společností, budu rovnou oznamovat. Moc bych si přál, aby nová hlava státu tuto hrozbu, tuto vzájemnou slepotu a hluchotu, rozbila tím, že bude nepopulární témata vyzdvihovat a otevírat. Potenciál na to Petr Pavel rozhodně má,“ uzavírá Jan Kubáček.
Související
-
Česko má nového prezidenta. Co se změní? Kopeček, Tabery a Hejlová ve speciálu Jak to vidí...
Novou hlavou státu byl zvolen Petr Pavel. Stane se země během jeho mandátu územím pohody, jak si přeje? Jaký typ prezidentství od něj očekávat? Podaří se mu uklidnit emoce?
-
Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?
S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je i otevření Hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství?
-
Historik Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik a slovakista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.