Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?
S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je například i otevření Pražského hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství? Vrátí se s novým nejvyšším ústavním činitelem do povědomí lidí i kulturnost? Hudebník a vysokoškolský pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, co mají kromě tvořivého momentu společného věda a umění.
Kultura jednání, společenská kultura, kultura slova, kultura řeči... Valér je mnoho. „Když se ale občas podívám na přenos interpelací z Poslanecké sněmovny, je to ukázka nekulturnosti,“ poukazuje v pořadu Jak to vidí... klarinetista a hudební pedagog Jiří Hlaváč.
„Doteď to byl jeden útok za druhým. Naprosto běžné bylo i to, že byť jsou poslanci v práci, věnují pozornost svým mobilním telefonům a řeší si během proslovů své privátní záležitosti. Neumím si představit, že by se toto dělo na operačním sále nebo že bych já takto učil,“ dodává.
Návrat pokory a slušnosti
Generál ve výslužbě Petr Pavel se úřadu prezidenta oficiálně ujme 9. března. „Moc bych si přál, aby se spolu s ním vrátila do obecného povědomí i ona kulturnost. Abychom si znovu uvědomili, jak se na veřejnosti chovat, jak mluvit, jak se vyjadřovat a jakým způsobem dávat najevo i naši míru občanské poslušnosti a pokory.“
Čtěte také
Televizní debaty naznačily, že Petru Pavlovi je toto vlastní. „Debaty zvládal s noblesou, vnitřním klidem a soustředěností. Logicky z povahy jeho profese musí mít i velkou míru spolehlivosti, nadhledu a rozhodnosti pro to, aby uměl řešit složité situace. Měl by mít i pozorovací talent, aby uměl rozpoznat skrytá úskalí a nebezpečí. Čeká ho ale i spousta nových a zajímavých vjemů. A já bych mu přál, aby se v úřadu cítil dobře.“
Kapitoly samy pro sebe
Jak se projevovali v oblasti kultury a kulturnosti dosavadní prezidenti samostatné České republiky? „Václav Klaus byl člověkem, který jevil zájem o dění v oblasti klasické hudby, výtvarného umění i divadla. Miloš Zeman mi zůstal utajený. Nikdy jsem se s ním na žádném oficiálním zahájení Pražského jara či při jiných podobných příležitostech nepotkal.“
V rovině verbální byl ale podle Hlaváče jedinečný. „Uměl sledovat myšlenku, ve vhodný okamžik nasadit finální pointu. Na druhé straně své negativní vlastnosti, mezi něž řadím i velkou míru mstivosti a narcisismu, bychom skutečně neměli dávat na veřejnosti najevo...,“ uzavírá Jiří Hlaváč.
Související
-
Hudebník Jiří Hlaváč: Václav Havel věděl, že pravda je mravní závazek
Václav Havel, někdejší disident a prezident, by dnes oslavil 85. narozeniny. Od jeho smrti uplyne v prosinci 10 let. Co z jeho odkazu ve společnosti zůstalo?
-
Jan Kubáček: Je to šílené! Amnestie Miloše Zemana je facka nám všem. Navíc ještě špinavýma rukama
Milost prezidenta pro šéfa lánské obory vzbudila obrovskou nevoli napříč politickým spektrem. Mimo jiné ale také rozproudila debatu o tom, zda amnestie zásadně neomezit.
-
Jan Kubáček: Milý Petře? Miloš Zeman je rád uznáván jako alfa samec politického světa
Jaký bude vztah prezidenta Miloše Zemana s novým premiérem Petrem Fialou? Při jmenování ho prezident oslovil: „Milý Petře!“
Čekání na prezidenta
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.