Historik Michal Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit od prezidenta k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik, publicista a slovakista Michal Stehlík. Podle něj sám Petr Pavel naznačil, že už nechce mít roli vševědoucího vládce. “Ta role, kterou ti, kteří jsou zvoleni, naplňují, nemusí být samostatný pašalik,” komentuje historik a náměstek ředitele Národního muzea v pořadu Jak to vidí… Moderuje Zita Senková.
Českou republiku čeká inaugurace nového prezidenta. Petr Pavel prohlásil, že by chtěl prostředí zcivilnit. „Pokud bychom se dobrali v případě Petra Pavla k civilnímu prezidentství, tak proč ne,“ komentuje historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík.
Čtěte také
Specifikem českého prostředí je to, že za dobu třiceti let se u nás na Hradě vystřídali pouze tři muži: Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.
„Náš prezident pořád sedí na Hradě a roli vnímáme trošku panovnicky,“ vysvětluje historik a s nadsázkou nabízí podobné srovnání ve vnímání této fukce s britskou královskou rodinou.
„Prezident kolem sebe ale nemusí mít auru vševědoucího vládce, nemusí úřadovat stoprocentně pouze na Hradě,“ vysvětluje historik Stehlík.
Od prezidenta k prezidentství
„Je to otázka i komunikace vůči veřejnosti,“ říká v pořadu Jak to vidí... Zároveň připouští, že si musíme počkat, protože nový směr se projeví až časem. „My tomu s kolegou Martinem Gromanem v našem podcastu Přepište dějiny říkáme, že měli bychom se vrátit od prezidenta k prezidentství,“ dodává k tématu.
Jak se do slavnostního ceremoniálu inaugurace otiskuje samotná osobnost prezidenta?
„V některých momentech samozřejmě ano,“ připouští Michal Stehlík, protože součástí inaugurace je i projev. „Ale je to spíš znamení doby, jak to vnímá společnost,“ vysvětluje Stehlík v rozhovoru se Zitou Senkovou. „Více bych to viděl jako otisk dané doby, než to, že by ten člověk do toho vkládal něco úplně vlastního,“ uzavírá téma.
Související
-
Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku
30 let po výročí rozdělení Československa historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík v pořadu Jak to vidí… popisuje, jak se tehdy obě strany vnímaly.
-
Historik Stehlík: Mentálně jsme pořád mezi Masarykem a Benešem. O pospolitosti ale nemůže být řeč
Od vzniku samostatného Československa uplynulo 104 let. Do jaké míry se současná společnost identifikuje se zrodem republiky? A jak sváteční den vnímají Slováci?
-
„Že většina lidí byla proti rozdělení Československa? To je mýtus!“ Speciál Jak to vidí z Tugendhatu
V den 30. výročí podpisu dohody o rozdělení ČSFR v brněnské vile Tugendhat diskutují slovenský herec a politik Milan Kňažko, historik Michal Stehlík a politolog Jan Holzer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka