Podzimní splíny útočí. Tasit zbraně je vhodné už teď. Jezte ořechy a choďte ven, radí psycholog

6. říjen 2022

Únava, skleslost, podrážděnost, apatie. I to patří k podzimním měsícům. Viníkem ale není jen počasí. Co je příčinou podzimních splínů? Jak proti nim bojovat a na koho se obrátit, když si sami nevíte rady? „Důležité je přiznat si, co se Vám děje. A pak proti tomu můžete začít bojovat,“ radí psycholog.

Na podzimní splíny si více stěžují ženy. „Je to logické,“ přitakává psycholog Jiří Novák. „Ženy jsou mnohem emotivnější. Má to tedy hodně co dělat s emocemi. Ne nadarmo se tomu také říká sezónní afektivní porucha, která se zpravidla objevuje každý rok na jaře a na podzim, ale postihnout člověka může i třeba při přejezdu časových pásem.“

Porucha vnitřních hodin

Člověk se necítí dobře, je unavený, stačí ale pár dní a potíže odezní. V případě podzimních rozlad to však trvá mnohem déle. Vrchol většinou přichází v listopadu a přetrvává celou zimu až do jara. „Na vině je nedostatek slunečního svitu, na což reagují hormony serotonin a melatonin. V důsledku toho pak dochází k poruše vnitřních hodin a nastupuje rozladění.“

Tento stav se typicky vyznačuje únavou, podrážděním, apatií, nesoustředěností a někdy i melancholií a smutkem. „V žádném případě to ale není deprese,“ odmítá psycholog. U většiny lidí jde pouze o depresivní rozladu, která člověka nevyřadí z práce ani nemá vliv na chod rodiny. A hlavně se proti ní dá něco dělat.“

Jděte ven

V obraně proti podzimním splínům je důležitá hlavně podpora tvorby zmíněného serotoninu a melatoninu. „Nejjednodušší je jít na procházku. Sluneční svit se dá ale nasimulovat i vhodnou žárovkou, která produkuje denní světlo.“

Čtěte také

Podle psychologa je vhodnou zbraní i úprava jídelníčku. „Základní látkou pro tvorbu serotoninu je tryptofan, který se vyskytuje například v rybách, vejcích, luštěninách, švestkách a v jakýchkoli jádrovinách. Důležité je dodat tělu i komplex vitaminů skupiny B, protože ty rovněž podporují produkci serotoninu a obnovují energii.“

Obecně se dá říci, že v boji s jakýmkoli splínem pomáhá i zdravá fyzická aktivita. „V tu chvíli se totiž do krevního řečiště vyplavují hormony dobré nálady, takzvané beta-endorfiny, které pomáhají splín zahnat nebo alespoň zmírnit.“

V případě ale, že podzimní splín trvá nepřiměřeně dlouho, je čas vyhledat lékaře. „Pokud se člověk cítí nejmizerněji z celého dne ráno, nevidí naději na zlepšení, či se dokonce objeví myšlenky na sebevraždu, může jít skutečně o psychotickou poruchu a je namístě vyhledat odborníka,“ uzavírá Jiří Novák.

Spustit audio

Související