O pořadu Meteor

Vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny.

Každotýdenní zprávy ze světa vědy od brouků až po vesmír. Pořad s dlouhou tradicí pro všechny mladé (d)uchem. Spolupracuje s předními odborníky ve svém oboru: Helena Ilnerová, Jaroslav Petr, František Koukolík, Blanka Říhová, Václav Pačes, Jiří Grygar a mnozí další. 

Současně hledá nové cesty ke sdělování poznatků vědy. I nové tváře mezi popularizátory. Na pořadu se tak podílel například Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou anebo Jiří Lábus.

Meteor uvádí také „fiktivní reportáže“. Zobrazují děje na místech, kam se člověk nemůže nikdy fyzicky dostat. 

Pořad vymýšlí popularizační akce, které provázejí reálné vědecké objevy: 

 • projekt Pojmenuj opici (2010): vytvoření českého jména nově objevenému rodu a druhu opice
 • projekt Stopování dinosaura (2011): v rámci projektu vznikla první 3D populárně-naučná publikace u nás 
 • nejdelší žížala Česka: Na jihu Moravy jsme ji sledovali a poprvé vyfotografovali
 • nahrávání lidušek lesních v Brdech (2011) nebo nahrávání strnada obecného a hledání hranice mezi dvěma hlavními dialekty jeho zpěvu
 • projekt Čápi z Makova on-line (2014): GPS sledování tahu čápů ze záchranné stanice do Afriky; projket byl provázaný se sčítáním čápů

Autor:    

Petr Sobotka, současný autor Meteor

Petr Sobotka vytvořením průvodcovské dvojice s herečkou Kateřinou Březinovou navazuje na odkaz zakladatelů pořadu Josefa Kleibla, Oldřicha Ungera a Bohumila Koláře. Už v počátcích Meteoru byla angažovaná herečka: Dagmar Sedláčkové. Ta pořadem provázela i v době, kdy autorství převzal Ivo Budil. Později ji vystídala Jindra Jarošová a po ní Meteor převzal zkušený dokumentarista Marek Janáč, který pořad vedl až do konce roku 2013. 

Meteor se připravuje ve spolupráci se studiem Leonardo na stanici Plus

Historie 

Meteor se vysílá od roku 1963. Mnoho jeho rubrik si časem začalo žít vlastním životem. Například projekt Hlas pro tento den (vysílaný poprvé 21. března 1968). Na vzniku rubrik se vždy podílely významné osobnosti (rubriku Šest na bidýlku připravovala autorská dvojice Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka). 

Zveřejnění nahrávek hlasové komunikace velryb keporkaků v roce 1978 pořad inspiroval básníka Jaroslava Seiferta k napsání básně Píseň velryb, (sb. Deštník z Piccadilly, 1979).

Mikrofony Meteoru byly stále častěji přímo u vědeckých objevů nebo výzkumů. Ty se až pak dostaly na stránky prestižních světových vědeckých časopisů. 

V roce 2009 to byl objev meteoritu Bunburra rock Hole v Austrálii, na němž se podílel astronom Pavel Spurný. Meteor o této skutečnosti informovali jako první na světě. Tři měsíce předtím, než vyšel odborný článek v časopisu Science.

Meteority Bunburra Rock Hole nalezené během první expedice v říjnu 2008

Stejně tak byl Meteor u objevu druhé dinosauří stopy z našeho území v roce 2011. Nebo v zákulisí podrobného výzkumu ostatků dánského astronoma Tycha Brahe v roce 2012.  

V květnu 2012 Meteor ve světové premiéře oznámil objev meteoritů Benešov. Stalo se tak prostřednictvím třídílné reportáže, natáčené časosběrnou metodou více než rok.

Stejnou metodou Meteor zaznamenal výzkum magnetorecepce ryb. Zveřejnil ji počátkem prosince 2012.

0:00
/
0:00
0:00
/
0:00

Další pořady

 • Hobby magazín

  Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

 • Klub Evergreen

  Slavné evergreeny, jak je znáte i neznáte, v podání zpěváků, které máte rádi.

 • Desky, pásky, vzpomínky

  Písničky, které provázely život slavných muzikantů. Vyprávění hudební osobnosti o svém životě, inspiraci, rodině i přátelích, spoluhráčích a dalších zajímavostech.

 • Hvězdné návraty

  Příběhy českých herců a komiků.