Marek Janáč

29. červen 2017

Autor Meteoru v letech 2008-2013

Marek Janáč do rozhlasu nastoupil 5.8. 1991 jako inspektor vysílání (režisér dne). Záhy přešel do redakce A-Z, kde debutoval dokumentem Bylo, nebylo... (1992). K dnešnímu dni má na svém kontě více než sto dokumentárních pořadů, bezpočet publicistických a tisíce drobných žurnalistických tvarů, z nichž řada získala ocenění na domácích i mezinárodních festivalech.

V Českém rozhlase spolupracuje převážně se stanicemi ČRo 3 - Vltava, ČRo - Radiožurnál. Za královny rozhlasové publicistiky považuje feature, dokument a reportáž. Ve své tvorbě jich velmi často využívá. Specializuje se na náročnější žánry a časosběrnou metodu natáčení. Je spoluautorem dvou populárně-naučných knih a osmi kompaktních disků. Jako režisér a scénárista dokumentárních pořadů spolupracoval s Českou televizí.

O sobě říká: „Ač zpracovávám vědecká témata a aktuální stav poznání, popularizaci vědy považuji za tvorbu na úrovni jazykového překladu básně. Výsledkem - na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou - má být překlad věrný i krásný zároveň.“

Zda výsledek odpovídá tomuto předpokladu, můžete nejlépe posoudit sami. Např na ČRo Dvojka, v Meteoru, každou sobotu dopoledne mezi 8. a 9. hod., nebo kdykoliv ve zvukovém archivu na webu Meteoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.