Lenka Klicperová: Manželky džihádistů si skutečně myslely, že jdou vybojovat ráj na zemi. Pro sebe

5. únor 2019

Mladí Evropané se k džihádistům přidávali i kvůli vidině snadného sexu. Chtěli buď sexuální otrokyně, nebo těžko dostupné manželky. Manželky džihádistů pak bojovaly za vrcholnou formu státního útvaru.

„Z příběhů manželek islamistů si můžete udělat zajímavý obrázek,“ reagovala Lenka Klicperová ve vysílání Dvojky na otázku, co ji vedlo k rozhovorům s manželkami džihádistů.  „Ony skutečně považovaly Islámský stát za vrcholnou formu státního útvaru. Skutečně si myslely, že jdou vybojovat ráj na zemi. Pro ty pravé muslimy, pro ostatní samozřejmě není. Ale pro ně samotné to měl být vrchol, jakéhosi bytí tady na zemi.“

Podle Klicperové se jim ale těžko prokazují zločiny. „Ony se většinou kryjí tím, že jenom seděly doma, nevycházely, staraly se o děti a nic neviděly, nic neslyšely. Což je pravda jenom u nějakého procenta. Jiné se aktivně podílely na podpoře islámského státu, některé byly i členkami ozbrojené brigády, která kontrolovala dodržování pořádků a náboženských povinností. Aby ženy chodily řádně zahalené, aby měly nikáb i roušku přes oči i rukavice. A jakmile to nějaká neměla, tak šla na mučení.“

Evropany lákal sex

Logo

Právě ženy jsou podle Klicperové i jedním z důvodů, proč se lidé z Evropy přidávali k radikálním islamistům. „Z Evropy to bývali většinou lidé s blízkovýchodními nebo severoafrickými kořeny. Byli to mladí muži, kteří hledali ve svém životě nějaké uspokojení. Chtěli mít zejména moc, chtěli patřit k něčemu velkému, k velkému společenství Islámského státu, jak ho oni vnímali.“

„A samozřejmě je tam lákaly taky peníze a vidina snadného sexu. Oni zkrátka chtěli buď sexuální otrokyně, nebo manželky, ke kterým by se jinak dostávali poměrně těžko. V těch tradičních společenstvích, ve kterých žijí, je obvyklé, že se za manželku musí zaplatit, a pokud nemáte dostatečné množství peněz, tak holt manželka není.“

Další témata rozhovoru: Je Islámský stát na kolenou? Kniha Ve válce: příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie – rozhovory s džihádisty, příběhy dětských vojáků nebo manželek islamistů. Je válka v Sýrii v něčem jiná než jiné konfliky na Blízkém východě?

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související