Lenka Klicperová: S vojáky na frontě pochopíte, co je pro ně důležité a proč
Válečná fotografka a novinářka Lenka Klicperová létá do Sýrie a Afghánistánu. Jak se k ní vojáci chovají? Jaké to je být na dostřel vojáků Islámského státu?
„Dělám to ráda a dobrovolně. Ale je to fyzicky a psychicky náročné. Nespíte. Jste pořád v napětí. A když už se někam dostanete, fotky musí být co nejlepší. Je to práce od rána do noci,“ říká reportérka Lenka Klicperová. V Afghánistánu se prý vojáci o novináře starají. V Sýrii se ocitla v regulérní bitvě.
Byla čtyři hodiny pod ostrou palbou. Odmítá, že by to absolvovala jen kvůli fotkám. „Není to takhle jednoduché. Dělala jsem to pro všechno. S vojáky na frontě pochopíte, co je pro ně důležité a proč. Zažijete stejné pocity. Mají můj obdiv a jsou nesmírně stateční.“
Ženy na frontě
Na severu Sýrie bojují v jednotkách syrských Kurdů i ženy. „Tam kladou větší důraz na rovnoprávnost pohlaví a ony jdou na ty frontové linie dobrovolně. Snaží se dokázat, že můžou být stejně dobré bojovnice jako muži. A v mnoha případech se jim to daří,“ ujišťuje Klicperová.
Sama se ocitla na dostřel IS. „V Sindžáru, kde frontová linie probíhá uprostřed rozbořeného města. Byli jsme od nich asi 50 metrů a bylo to komplikované, protože nikdy nevíte, kde jsou ostřelovači.“
Jak probíhá obnova Kobani? Jak se na frontě chovají ženy? Co na její profesi říká rodina? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.