Lékařka: 80 % lidí hlásí při covid-19 poruchu čichu
Teplota kolem 38 stupňů, suchý kašel. A také porucha čichu. To jsou nejčastější příznaky Covid-19, vysvětluje primářka MUDr. Jitka Vydrová, ředitelka a jednatelka společnosti Medico.
„Poruchu čichu nebo jeho úplnou ztrátu hlásí až 80 p% lidí. Děti mají teplotu vždy. U dospělých ji nemá 17 %. Nejhorší jsou bezpříznakoví jedinci,“ vysvětluje lékařka Jitka Vydrová.
„Rychlotesty jsou určené pro lidi, kteří mají příznaky alespoň pět dní, protože detekují protilátky v krvi. Testy do nosohltanu detekují virus přímo tam,“ popisuje.
Potřeba jsou čtyři roušky za den
Kolik by měl mít člověk roušek, aby se účinně chránil? „Na pobyt v roušce si člověk musí zvykat. Jsou potřeba čtyři roušky na den a pak je vyprat,“ radí Vydrová. Kdy jít k lékaři?
Čtěte také
„Když potřebujete léky nebo zkontrolovat, stačí po telefonu. Jiné je to samozřejmě ve vážnějších případech. Když budete potřebovat sonografické vyšetření břicha, tak nebudete čekat, až se vyřeší koronavirus.“
Na ovoce teplá voda
Jak je to se zeleninou dovezenou z Itálie nebo Španělska? „Můžeme být poměrně klidní. Když koronavirus nenajde buňku, kde by se mohl rozmnožovat, tak na předmětech zahyne do 72 hodin.“
„Navíc podle Číňanů virus zničí horká voda 57 stupňů. Ocet koronavirus nezabíjí. A co se týká nízkých teplot, to zatím nevíme,“ dodala primářka Vydrová.
Může být virus na novinách a časopisech? Ochrání rukavice? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Jak s dětmi mluvit o koronaviru? „Nejhorší jsou bezradné babičky,“ vysvětluje dětský psycholog
„Už zhruba ve 12 letech dítě myslí stejně kvalitně jako dospělí. Ale nemá zkušenosti,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Karel Humhal.
-
Cyril Höschl: Karanténa připomíná brutální model normalizace. Vlna solidarity brzy pomine
„Adaptace má dvě strany. Na jedné pomáhá přežít a zachovává vnitřní integritu. Na té druhé je ochota žít v totalitním systému, který to za nás vyřídí,“ míní psychiatr.
-
Meteor o matematice koronaviru, nejstarší báji a mariánském sloupu
01:19 Matematika a koronavirus 16:33 Dělení směsí pomocí barev 21:44 Nejstarší báje 33:33 Mariánský sloup astronomickým přístrojem 40:22 Souvisí tloustnutí s teplotou těla?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.