Jsou typy lidí, kteří mají s komunikací problém, přiznává mentální kouč Marian Jelínek

24. srpen 2021

Proč je někdo komunikačně schopný a druhému to jde hůř? Záleží na tom, v jaké oblasti se pohybujeme. Nemohu komunikovat, když o problému nic nevím, upozorňuje mentální kouč Marian Jelínek.

„Měli bychom odhadnout člověka, se kterým komunikujeme. Záleží na jeho vzdělání, zda je to odborník nebo laik. Poznat, zda má dobrou náladu nebo je mrzutý. Komunikujeme i svým chováním, úsměvem, mimikou. Pokud chci efektivně komunikovat, musím druhého vyslechnout, ale také dobře naslouchat. Pokud neumím naslouchat, je to problém.“

Některým lidem chybí sebereflexe

Jak dodal Marian Jelínek, mnozí lidé nemají sebereflexi. „Například šéfům se nedaří v oblasti řízení. Lidé neplní to, co po nich chtějí, jsou k nim neupřímní. Ta zrcadla mají, ale sebereflexe chybí.“ Může se člověk efektivní komunikaci naučit? „Musí tam být určité předpoklady. Lidé musí o té problematice něco vědět, umět pracovat s emoční inteligencí, poznat sami sebe i skupinu lidí, se kterou komunikují.“

Naši schopnost komunikace může snížit stres. Třeba při pracovním pohovoru, nebo při zkoušce ve škole. „Záleží na tom, jak se stresem umíme pracovat. Jsou určité techniky, jak se na situace připravit. Ale jsou typy lidí, kteří i po několika zkušenostech mají s komunikací problém,“ dodal Marian Jelínek.

Může člověk, který dobře ovládá komunikaci, s druhými manipulovat? Hrozí ztráta umění komunikace v pozdějším věku?

Spustit audio

Související