„Kliďasové mívají hovorné ženy.“ Kateřina Cajthamlová o rozdílech v komunikaci mužů a žen

8. leden 2019

Proč se občas muži a ženy nemůžou domluvit? Bestseller Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše stereotypy spíše posiloval. Kniha profesora Koukolíka Mozek a jeho duše sice nevyšla v milionových nákladech, ale shrnuje řadu výzkumů.

Bestseller Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše stereotypy spíše posiloval. Řadu poslední výzkumů shrnuje kniha profesora Koukolíka Mozek a jeho duše. „Zjistilo se, že ty rozdíly tak veliké nejsou,“ vysvětluje na Dvojce psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.

„Ženy mají vyšší schopnost empatie, nižší míru agrese, vyšší míru úzkosti a lépe komunikují. Muži provazují komunikaci nějakou činností. Sňatkový podvodník vám namluví spoustu věcí, ale nic nesplní. Spolehlivý dříč sice něco zabručí, ale jde, a trávník poseká. Proto pozorná matka dceři řekne: Všímej si, co pro tebe dělá, ne toho, co říká.“

Vystřelené slovo je horší než vystřelený šíp
Kateřina Cajthamlová

Kontrolujte, co říkáte

Posluchačka Blanka žije s manželem 26 let. Jak říká, manžel je kliďas, ona ukecaná, a snad se nikdy nepohádali. Když byla vzrušená debata, tak z její strany. Podobné je to i u posluchačky Zdeny: „S manželem jsme byli 31 let. Myslím, že se partneři nemají urážet. Já bych nikdy manželovi neřekla: Ty jsi blbec. Protože bych neunesla, kdyby mi řekl třeba tele nebo i něco horšího.“

„Muži kliďasové mívají většinou hovorné ženy a naopak. Důležité je, když mluvná žena kontroluje to, co říká. Výčitky by do debaty patřit neměly,“ dodává Kateřina Cajthamlová. Jaké názory mají další posluchači?

autoři: Jiří Holoubek , zk | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?