Jiří Hlaváč: Pochybnosti o datu narození i jejím původu k Boženě Němcové patří
Před 200 lety se ve Vídni narodila nejznámější česká spisovatelka Božena Němcová. Autorku pohádek a pověstí pověsti obestírají. Třeba že byla nemanželskou dcerou kněžny Zaháňské.
Co se týče Boženy Němcové, máme stále co objevovat. Její korespondence vyvolává mnoho dohadů. „Objevily se třeba názory, že se narodila před rokem 1820. V rozmezí 1816–1818,“ připomíná v pořadu Jak to vidí... Jiří Hlaváč.
Pohádka o jejím původu
„Dál že nebyla manželskou dcerou manželů Panklových. Že dokonce byla nemanželskou dcerou kněžny Zaháňské. Když to vyvrátily, že kněžna po nějakém chirurgickém zákroku už další děti mít nemohla, tak se to objevilo v alternativě na její sestru.“
Čtěte také
„Tam bylo mnoho spekulací. Nic z toho se nikdy neprokázalo. Ale to tak je. Jedna paní povídala. Nicméně k tomu, že byla geniální v tom, jak zpracovávala pověsti a pohádky, tak to skoro k její osobnosti přináleží. Jsou to pohádky. Jsou to pověsti.“
Němcová měla velký sen
České pohádky byly první samostatně vydané dílo Boženy Němcové. Po Národních báchorkách a pověstech zpracovala Slovenské pohádky a pověsti. Hlaváč připomíná, že pracovala i na sběru národopisných zvyklostí Chodska, Klatovska, Slovenska...
Čtěte také
„Ona měla velký sen. Chtěla vytvořit jakousi sbírku pověstí a pohádek slovanských národů, kde vedle nás a Slováků by bylo i Slovinsko, Ukrajina a Chorvatsko. To už se jí nepovedlo. Ale ona opravdu vytvořila i rozsahem obrovské dílo. A já si znovu pokládám otázku, kde na to brala čas.“
Božena Němcová byla matkou čtyř dětí, zemřela ve 41 letech.
Další témata rozhovoru: 200. výročí narození Boženy Němcové; maturita z matematiky; vliv brexitu na kulturní život; suchý únor.
Související
-
Pohádky Boženy Němcové
Jaroslav Satoranský, František Filipovský a Dana Medřická čtou klasické příběhy jako O hloupém Honzovi, O perníkové chaloupce nebo o princezně, která ztratila řeč.
-
Úžasné životy: Božena Němcová podle Hany Kofránkové
Co považujete za nejtragičtější v jejím osudu? „Bezcílné bolestné klopýtání za láskou. Ohnivák donucený hnízdit na úhorech. Kněžna sbírající kůrky,“ napsal František Halas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka