Jak připravit děti na život? Rozvíjejte jeho schopnosti, nikoliv vaše přání, radí psycholožka
Měli bychom poznat, co jsou naše přání, která si projektujeme do dítěte, a co je jeho touha, schopnost nebo talent, říká psycholožka Pavla Koucká.
Jak tedy připravit dítě na úspěšný život? „Podporovat ho v tom, v čem je dobré. Nevíme, kam se odstěhuje, koho si vezme, co bude dělat.“ Jak dodává psycholožka Pavla Koucká, hodně se snažíme potomky připravovat na výkon. „Osobnostní vlastnosti, třeba jaký má systém hodnot, jak navazuje vztahy, to je taková popelka.“
Kde je hranice projevování lásky a pozornosti? „Děti potřebují spoustu pozornosti, hlavně když jsou malé. Tehdy špatně nesou, i když jen odvrátíme zrak. Ale my bychom měli chtít, aby někdy počkaly, třeba neskákaly do řeči.“
Dětství se extrémně prodlužuje
Někdy dětem domácí pohodlí příliš prodlužujeme. Synkovi je 19 a maminka mu stele postel. „Dětství se stále protahuje a teď je to extrémní. Souvisí to i s naším perfekcionismem. Když chce dítě ve třech letech pomáhat, tak ho rodiče odhání, protože to neudělá dobře. Pak jsou překvapeni, když po něm v sedmi letech něco chtějí a dítě už nemá zájem.“
Má vliv bohatství společnosti na výchovu dětí? Jak rozdělit výchovu rodičů a prarodičů?
Související
-
Martin Zounar: Výchova dítěte je obrovský záhul
Herec přišel do studia i se svou roční dcerou. Vladimíru Krocovi se v rozhovoru přiznal, že se rád o někoho stará a domácí práce mu nevadí.
-
Jak z dítěte vychovat silnou osobnost, i když chybí vzory
„Základní strategie se tvoří do tří let života,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová. A radí: Nepředávajte dítěti vlastní strachy!
-
Psychoterapeutka: Přísná výchova děti připravuje do života
Nároky na výchovu se mění. Před 60 lety byly jednotné. Kdo vyčníval, byl zvláštní. Výchova byla mnohem přísnější, než je dnes. Je lepší volná výchova nebo pevná ruka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.