Jak z dítěte vychovat silnou osobnost, i když chybí vzory

15. říjen 2019

„Základní strategie se tvoří do tří let života,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová. A radí: Nepředávajte dítěti vlastní strachy!

„Osobnost vzniká jako skládačka. Z toho, s čím se rodíme, s jakými schopnostmi, temperamentem, z jaké jsme rodiny, z jaké vrstvy, jaké máme vzdělání. To vše utváří osobnost,“ vysvětluje v poradně pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová.

„Silná osobnost se nebojí dělat chyby. Má odvahu. Umí zvládat svůj strach. Je ochotná naslouchat i ustoupit. Ale hranice, kam ustupuje, si stanovuje sama. Silných osobností moc nepotkáváme.“

Můžete předat sebevědomí nebo strach

Co mohou udělat rodiče, aby z dítěte vychovali silnou osobnost? „Podle toho, jak mu svět ukazují, se dítě formuje. Pokud jsou vyzrálí, tak mu zprostředkují, že svět je dobré místo pro život.“

„Když pořád slyší úzkosti typu ,Nelez tam, uhodíš se!‘ nebo ,Co by tomu řekli lidi?‘, tak to znamená, že svět je nebezpečné místo. Předávají mu své strachy. To ale neznamená, že dítě nemá být v rozumné míře opatrné,“ uvádí Tamchynová.

Když dítě nemá vzor

„Základní strategie se tvoří do třech let života. Když nemá dítě vzory hodné k následování, o to víc musí bojovat. I díky dalším lidem v okolí se může rodit silná osobnost, která dokáže zpracovat zkušenosti, poučit se z negativních věcí a jít dál.“

Může být dítě větší osobnost než rodič? Má se dítě už jako malé rozhodovat samo? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související