Jak z dítěte vychovat silnou osobnost, i když chybí vzory
„Základní strategie se tvoří do tří let života,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová. A radí: Nepředávajte dítěti vlastní strachy!
„Osobnost vzniká jako skládačka. Z toho, s čím se rodíme, s jakými schopnostmi, temperamentem, z jaké jsme rodiny, z jaké vrstvy, jaké máme vzdělání. To vše utváří osobnost,“ vysvětluje v poradně pořadu Dva na Dvojce psychoterapeutka Jana Tamchynová.
„Silná osobnost se nebojí dělat chyby. Má odvahu. Umí zvládat svůj strach. Je ochotná naslouchat i ustoupit. Ale hranice, kam ustupuje, si stanovuje sama. Silných osobností moc nepotkáváme.“
Můžete předat sebevědomí nebo strach
Co mohou udělat rodiče, aby z dítěte vychovali silnou osobnost? „Podle toho, jak mu svět ukazují, se dítě formuje. Pokud jsou vyzrálí, tak mu zprostředkují, že svět je dobré místo pro život.“
„Když pořád slyší úzkosti typu ,Nelez tam, uhodíš se!‘ nebo ,Co by tomu řekli lidi?‘, tak to znamená, že svět je nebezpečné místo. Předávají mu své strachy. To ale neznamená, že dítě nemá být v rozumné míře opatrné,“ uvádí Tamchynová.
Když dítě nemá vzor
„Základní strategie se tvoří do třech let života. Když nemá dítě vzory hodné k následování, o to víc musí bojovat. I díky dalším lidem v okolí se může rodit silná osobnost, která dokáže zpracovat zkušenosti, poučit se z negativních věcí a jít dál.“
Může být dítě větší osobnost než rodič? Má se dítě už jako malé rozhodovat samo? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Mateme si pojmy. Pýcha je zdravé sebevědomí, hulvátství svoboda projevu, říká Max Kašparů
Jak uvařit guláš, jak vychovávat děti nebo jak na kuří oka. Rady jsou dnes zkrátka hitem. Kněz a forenzní psychiatr Max Kašparů lidem radí, aby si poradili sami. Jak na to?
-
Psycholog: Jak šťastné bude vaše dítě? To záleží na vašem sebevědomí
Základní definice vztahu mezi dětmi a rodiči totiž stojí a padá s vašim vlastním postojem k životu a vašim sebevědomím.
-
České děti nejsou dost chválené. Projevuje se to na jejich sebevědomí, říká psycholog
Úroveň sebevědomí nebo sebedůvěry ovlivňuje všechny oblasti života. A stejně jako jinde platí, že extrémy jsou špatné. Jenže cesta k dosažení toho tzv. zdravého je klikatá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.