Psycholog: Jak šťastné bude vaše dítě? To záleží na vašem sebevědomí

29. květen 2017

Základní definice vztahu mezi dětmi a rodiči totiž stojí a padá s vašim vlastním postojem k životu a vašim sebevědomím.

Vlastní rodinu byste měli založit až ve chvíli, kdy se naučíte mít sami sebe rádi. „Obrovský problém nastane, když už děti máte, ale vyrovnaní nejste. Svůj problém jako štafetu předáte z generace na generaci,“ vysvětluje psycholog Alekos Kufudakis.

Vaše sebevědomí je prý docela zákeřné. Je špatně, pokud ho máte nadbytek, ale taky nedostatek. „Prostě musí být přiměřené.“ Co to ale je? Je to sociální sebereflexe, kdy jste schopní racionálně zhodnotit vlastní klady i zápory.

Malému svědomí se tady říká mindrák. Je to krásné české slovo (pocházející z němčiny), na které přišla Milana Jesenská, přítelkyně Franze Kafky.

Alekos Kufudakis, psycholog

Jaké máte sebevědomí?

Vzniká interakcí, a to od vašeho dětství. Ovlivňuje ho rodina, škola a kamarádi. Všichni dohromady pak vaše sebevědomí zničí, „vyšponují“ do nereálných výšek, nebo vám pomohou najít „zlatou střední cestu“.

A aby to nebylo jednoduché, za to, jak si budete v životě věřit, může taky genetika a psychika získaných zkušeností. „Někdo má od přírody tendence k vysokému nebo nízkému sebevědomí. Hodně ale záleží na vaší rodině.“

Mindrák vs. narcismus

„Malé sebevědomí vám nedovolí rozvíjet se, stejně jako vašemu dítěti. Naopak přehnané sebevědomí může končit až narcisismem.“ A narcis pak své potomky válcuje tak, že si nejsou schopni vybudovat ani správné mezilidské vazby. Takový člověk je zaměřený pouze na sebe a dítě mu vlastně jen překáží.

S nízkým sebevědomím má největší problém dnešní střední (a starší) generace Čechů. Totalitní režim sebevědomé jedince nepotřeboval. „Považuji to za opravdovou tragédii. Lidé bez sebevědomí a systém, který jim neumožnoval vlastní realizaci. Tak se jednoduše upnuli na svého potomka jako na terapeutikum. Jejich nerealizované ambice se ale jen přesunuly na dítě.“

Sebevědomí - sebedůvěra - superschopnosti - dítě - děti
autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.