Psychoterapeutka: Přísná výchova děti připravuje do života
Nároky na výchovu se mění. Před 60 lety byly jednotné. Kdo vyčníval, byl zvláštní. Výchova byla mnohem přísnější, než je dnes. Je lepší volná výchova nebo pevná ruka?
„Každý rodič by si měl tu svoji zlatou střední cestu najít sám,“ říká psychoterapeutka Ivana Dlouhá. „Před pár lety jsme se otevřeli světu, a v mnoha oblastech se zhlédli v Americe. Uplatňoval se styl, že by si děti měly říct, co chtějí. Dnes to vidíme jinak.“
„Děti nějakou rodičovskou výchovu potřebují. Rodič je tu od toho, aby jim předával své zkušenosti. Měl by jim je dávat s láskou. Je normální, že to dítě nechce slyšet, že si na tu rozpálenou plotnu chce sáhnout.“
Přísná výchova dává mantinely
„Je nespravedlivé, když jedno dítě slušně sedí a pozoruje, jak se to druhé chová nezřízeně a dostane vše, co chce. Ale věřte tomu, že to dítě, které se neumí chovat, si naběhne mnohem častěji,“ uvádí psychoterapeutka.
„Přísná výchova dětem neposkytuje nezávislost a volnost, ale připravuje je do života, dává jim určité mantinely.“ Těžká je pak situace po návštěvě školky. „Paní učitelka nemůže stihnout ohlídat všechny děti. Každé je navíc vychováváno jinak.“
Sprostá slova ze školky
„Když dítě ze školky přinese sprostá slovíčka, je třeba říct, že někde se takto možná baví, ale my ne, tak to nebudeme používat. Upozornila bych na to paní učitelku,“ radí Dlouhá. Jak vysvětlit dítěti, že ta důslednost je k něčemu dobrá?
„Nikdy mu to nevysvětlíte, dokud bude malé. Rodiče mají to dítě někam vést a být pro ně vzorem do budoucna. Podle průzkumů častokrát děti vedené přísněji, se k rodičům chovají lépe. Stejné je to s učiteli. Ti přísnější se těší větší oblibě.“
Jak funguje výchova, když je otec přísný a matka benevolentní? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Psycholožka odmítá tolerantní výchovu. „Respekt je potřeba...
Vychovat šťastné a spokojené dítě je pro rodiče těžkým úkolem. A mají to složité obě strany. Jak najít tu správnou rovnováhu mezi láskou a trestem a nepřizabít puberťáka?
-
Jak vychovat sebevědomé dítě? Musíte začít, ještě než se narodí, říká terapeutka
Jak daleko má od sebe sebevědomí a nezdravé sobectví?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.