Jak vychovat sebevědomé dítě? Musíte začít, ještě než se narodí, říká terapeutka
Jak daleko má od sebe sebevědomí a nezdravé sobectví?
Rodiče často hledají hranici mezi sebevědomím a nezdravým sobectvím „Existuje ale i pozitivní egoismus,“ kontruje Jana Tamchynová, terapeutka z BesNet Centra Praha. Ke zdravému sebevědomí prý patří i zkušenostmi nabytá znalost vlastních mezí možností. „To znamená, že se necpete do aktivit, na které nemáte. Neběháte stovku, když víte, že nejste atlet-rekordman.“
S budouváním zdravého sebevědomí u dítěte byste podle Tamchynové měli začít už v prenatálním stavu. „Budoucí maminka totiž svůj postoj k životu předává ještě nenarozenému dítěti. Buď má jistotu, že svět je bezpečné místo, nebo je úzkostná a přehnaně ochranitelská. Úplně stejné bude i její dítě.“
Nehodnoťte
Když povyroste, měli byste svého potomka poslouchat. Vnímat co ho baví nebo jaké má strachy a úzkosti. Důležité je pak dítě respektovat, hlavně ale nehodnotit. „Když se mu něco nepodaří, tak ho pobízejte k další zkoušce. Samo si najde svou hodnotu, přitom stále cítí vaši lásku a podporu.“
Pokud má nějaké sourozence, neměli byste uměle vytvářet konkurenci. Tím totiž dostává spíš negativní než pozitivní zkušenost a zafixuje si ji jako vlastní nedostatečnost. Psycholožka přitom nezavrhuje usměrňování, když provede něco špatného nebo překročí mantinely.
Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě:
- začněte už u nenarozeného dítěte
- naslouchejte a respektujte ho
- když se něco nedaří, musí to zkoušet znovu
- nevytvářejte umělou konkurenci
- podporujte jeho talenty
- vystavte ho i drobným neúspěchům
Vše s mírou
Přehánět byste neměli ani pochvalu, protože přestane být objektivní k sobě i těm druhým. „Sebevědomí krásně roste, pokud podporujete jeho talenty. Tam mu to jde, má pozitivní zpětnou vazbu a tak ho to těší mnohem víc. Nezapomeňte ho ale taky občas vystavit drobným neúspěchům,“ dodává psycholožka Tamchynová.
A nezapomeňte, že „základem pro zdravé sebevědomí dítěte je stejně zdravé sebevědomí rodiče“. Jinak svému potomkovi předáte chyby, se kterými se bude trápit celý život. Vlastní sebevědomí můžete změnit sami. Začněte třeba mapou života (ve 4 krocích).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.