Jak na zlo? Místo abyste někoho zmlátili, běžte si vedle zakřičet, radí psycholog

30. červenec 2019

Zlo je přirozená součást naší osobnosti. Musíme se s ním naučit pracovat, říká klinický psycholog Radek Ptáček.

„Agresivita je nám geneticky dána. Lidský organismus vybavila evoluce snahou chránit sebe a své okolí. Je důležité, jak dokážeme zlo regulovat. První složkou je genetická výbava, druhou výchova, jakým způsobem nás rodiče vedli k tomu, abychom své stinné stránky ovládali.“

Když dítě sebere druhému lopatičku, je to normální

Je zdravé zlo potlačovat, neventilovat? „Potlačovat není správné, ale musíme se naučit triky, jak se chovat, když nás někdo naštve. To znamená, že ho nezmlátíme, ale půjdeme třeba vedle do místnosti a tam si zařveme,“ uvádí psycholog Radek Ptáček.

vztek

Kdy poznáme, že je naše dítě zlé nepřirozeně? „Nejlepším psychologem svého dítěte je každý rodič. Vytuší to, protože srovnává své dítě s ostatními. Ve třech letech je normální, když dítě někomu na písku vezme lopatku a přetáhne s ní jiné dítě. To je způsob komunikace v daném věku.“

Zlý vedoucí? Radši odejít

Jak se chovat, když je zlá vedoucí? Tak zněl dotaz jedné posluchačky. „Pokud nejste šéfkou a nemůžete ji vyměnit, tak s tím nemůžete dělat nic. Nejlepší je odejít. Pokud to není možné, tak si najít takové způsoby chování, které šéfa moc neprovokují, hrát trošku mrtvého brouka.“ A co zlo oplatit? „Já se nedomnívám, že je to správné. Zlo vždycky plodí zlo. Zlu se nedaří, když se ignoruje a chováme se slušně,“ říká klinický psycholog Radek Ptáček.

Jsou manipulátoři zlí? Jaký vliv má na děti násilí v rodině? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.