Jak na vzteklého šéfa nebo dítě? Radí psychoterapeut

19. březen 2019

„Hysterie je toxická pro jakýkoli vztah,“ upozorňuje psychoterapeutka Jana Tamchynová. Kdy je agrese zdravá a kdy už ne? A jak jí zvládnout?

„Zdravou agresi máme všichni. Potřebujeme se vymezovat, ne jenom pořád uhýbat druhým. Zlost a vztek jsou přirozené, ale je třeba s nimi dobře zacházet, aby se nestali naším pánem,“ upozorňuje psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Co se vzteklým dítětem?

Hodně záleží na tom, co si odnesete z rodiny. „Jestli se dítě setkává s tím, že ať křičí, jak křičí, nikdo ho neslyší, tak obrací agresi vůči sobě. Když je naopak zvyklé, že si vše vykřičí, stává se hysterickým člověkem, což je toxické pro jakýkoliv vztah. Jsou to oba extrémy.“

Jiří Holoubek a Šárka Volemanová diskutují o lidských emocí s psychology a psychoterapeuty

„Dětský vztek je obrovský, protože situacím nerozumí. My jako dospělí bychom měli mít situace zpracované a naučit děti ten hněv zastavit. Pojmenovávat, co se v té situaci stalo, co se ho dotklo.“

Jak na vzteklého šéfa?

A co když máte vzteklého šéfa? „Když nemůžeme zmizet, tak se dá pracovat s tím, že je to záležitost šéfa, jeho strategie, a nepatří to mně. A komunikovat o tom třeba na jiném fóru, to může pomoct dostat se od toho dál,“ radí Tamchynová.

Jsou chvíle, kdy situaci neovlivníte a prožíváte bezmoc. To vytváří vztek, paniku. Agrese je ale neúčinná. „Je důležité vědět, kde je váš práh, než začnete jednat neadekvátně. Soustřeďte se jen na to, co máte ve svých rukách. To je vaše tělo, vaše prožívání. S tím můžete něco dělat.“

Co se v těle odehrává v momentě, kdy začínáme být vzteklí?  Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jiří Holoubek , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.