Iva Holmerová: Opatření jsou na místě. Ale styl komunikace je vojenský dril a zastrašování
Je potřeba lidem trpělivě vysvětlovat, proč se mají chránit a v čem je to pro ně dobré, míní gerontoložka Iva Holmerová.
Restrikce proti koronaviru se zpřísňují, nejen v České republice. Česká vláda vyhlásila nová opatření a zavřená jsou divadla, kina, sportoviště a mnohé další provozy. Gerontoložka Iva Holmerová se domnívá, že opatření je třeba respektovat. „Musíme chránit sebe a své blízké,“ říká na úvod rozhovoru o důsledcích epidemie.
Čtěte také
Domnívá se však, že vláda tyto kroky nešťastně interpretuje. „Děláme prapodivné kotrmelce, nyní se nám přikazuje. Za vysvětlením je vojenská dikce a zastrašování,“ pokračuje Holmerová. „Lidé to neblaze nesou.“
Lidé by měli vědět, co čísla znamenají
Domnívá se, že efektivnější by bylo poskytnout čísla a vysvětlit srozumitelným způsobem, co znamenají. „Nezpůsobovat paniku údaji, kterým nikdo nerozumí,“ pokračuje. „Je potřeba říct: prosím vás chraňte se.“
Infekce je problém
Preventivní opatření jsou přitom levná a efektivní. „Podceňujeme výchovu ke zdraví. Lidé si myslí, že infekce nepředstavují problém, ale my z praxe víme, že to tak není,“ říká na Dvojce. Současnou situaci vnímá jako nešťastnou. „Myslím, že jsme ji podcenili,“ uzavírá téma v pořadu Jak to vidí...
Další témata rozhovoru: spor lékařů o proticovidové restrikce.
Související
-
Iva Holmerová: Riziko demence? Už teď víme, že koronavirus poškozuje cévy v mozku a plicích
„Koronavirus se nejlépe šíří v uzavřených nevětraných místnostech, kde na sebe lidé mluví nebo křičí. Roušky pomáhají,“ říká gerontoložka Holmerová.
-
Iva Holmerová: Ukazuje se, že rizikovým faktorem nemoci covid-19 je i obezita
O chování nového typu koronaviru víme pořád málo. Ohroženou skupinou jsou ale určitě kuřáci a lidé obézní. Stane se teď zdravý životní styl přirozenou věcí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.