Iva Holmerová: Ukazuje se, že rizikovým faktorem nemoci covid-19 je i obezita
O chování nového typu koronaviru víme pořád málo. Ohroženou skupinou jsou ale určitě kuřáci a lidé obézní. Stane se teď zdravý životní styl přirozenou věcí a ne jen trendem před plavkovou sezonou?
Čtěte také
„Lidé, kteří o sebe více pečují, mají i lepší výhledy v souvislosti s probíhající epidemií. Určitě se vyplácí pečovat o zdraví. V intencích zdravého životního stylu, dostatku pohybu, zdravé diety, bděním nad svou váhou,“ říká optimisticky gerontoložka Iva Holmerová.
Obezita je dnes už nezpochybnitelně jeden z nejrizikovějších faktorů onemocnění covid-19. Dokonce možná mnohem závažnější než věk nebo kouření. „Ukazuje se, že lidé, kteří jsou obézní, stůňou hůře i v rámci tohoto onemocnění.“
Roušky a selský rozum
Podle Holmerové aktuální situace lidi alespoň naučí prevenci respiračních onemocnění. „Na to jsme relativně málo dbali. Jsou to různé návody, jak chápat hygienická opatření. Pro budoucí období bude důležité i to, že se naučíme používat roušky.“
Jak doufá předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti, „přestaneme se řídit jen zákazy a příkazy, ale budeme sami vědět, kdy roušku použít, kdy to bude účelné, a to i v dobách, kdy to nebude povinností.“
Zvýší se proočkovanost
Zároveň Holmerová čeká, že s objevem vakcíny se výrazně zvýší proočkovanost Čechů. Aktuálně je totiž naše populace jednou z nejméně proočkovaných proti chřipce.
„Chřipka je také závažným onemocněním a také přichází v epidemiích. Kombinace těchto dvou virů může být velmi nebezpečná. Takže byste měli pamatovat i na očkování proti chřipce,“ doporučuje Holmerová v pořadu Jak to vidí...
Sociální kontakt jako podpůrný lék
Před infekcí se musí chránit hlavně starší občané. Doporučuje se fyzická vzdálenost. Holmerová ale upozorňuje na problém sociální vzdálenosti, která by v žádném případě narušena být neměla.
Další témata rozhovoru: koronavirus a mezigenerační solidarita; reorganizace služeb pro seniory; komunikace v době pandemie; kapacita nemocnic.
Související
-
Cyril Höschl: Koronavirus mohl vzniknout v laboratoři. Ani Trump s injekcemi tak úplně mimo nebyl
„Budu teď trochu advokát ďábla,“ přiznává psychiatr v pořadu Jak to vidí... A pouští se do interpretací některých domělých mýtů o nepravd o nemoci covid-19.
-
Tomáš Zima: Kolem koronaviru panuje hysterie. Víc lidí zemře na obyčejnou chřipku
Svět obchází strašák nového koronaviru. Kromě Číny je hlášeno na sedm desítek potvrzených případů v 15 státech. Proč podle rektora Univerzity Karlovy nejde o smrtící virus?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.