Cyril Höschl: Koronavirus mohl vzniknout v laboratoři. Ani Trump s injekcemi tak úplně mimo nebyl
„Budu teď trochu advokát ďábla,“ přiznává psychiatr v pořadu Jak to vidí... A pouští se do interpretací některých domělých mýtů o nepravd o nemoci covid-19.
Petr Čumakov z Institutu molekulární biologie v Moskvě nepochybuje o tom, že se nový typ koronaviru rozšířil do celého světa z laboratoří ve Wu-chanu. Čínští vědci tam podle jeho slov prováděli šílené věci.
Čtěte také
„Já vím od molekulární bioložky Soni Pekové, že struktura toho viru naznačuje, že jsou v ní sekvence, jejichž vznik přirozenou cestou v přírodě je minimálně pravděpodobný. Nebo spíš nepravděpodobný. A ty tedy naznačují, že by mohl vzniknout zásahem člověka v laboratoři při nějakých pokusech.“
Šlo o výrobu léku na HIV?
„Jedna z hypotéz říká, že šlo o snahu vyrobit lék proti HIV. Ten virus má totiž určitou sekvenci shodnou s HIV. Takže ta myšlenka není notabene hloupá,“ připomíná v pořadu Jak to vidí... psychiatr Cyril Höschl.
V těch laboratořích je několik podezřelých úmrtí. Jedna žena zmizela.
Cyril Höschl
„Na druhou stranu jsou velice renomovaní vědci přesvědčení, že ten koronavirus je přírodního původu. Že přeskočil z netopýra na člověka a že na tom žádné mystérium není. A já nevím, jestli pro nás laiky je odpověď na tuhle otázku rozhodující. Mně osobně je to jedno.
Mně osobně je to jedno
„Ať to vzniklo přeskočením z netopýra na člověka nebo v laboratoři někde u Wu-chanu, výsledek je tady teď pro nás stejný. Je to úzce odborná záležitost. Myslím ale, že jsou experti, kteří by dokázali vymyslet, jak by se to dalo prokázat.“
Čtěte také
Podobně Höschl odmítá desinterpretaci výroků Donalda Trumpa. Prezident USA na tiskové konferenci nahlas přemýšlel o tom, jestli by proti nákaze nemohla pomoct nitrožilní aplikace desinfekce.
Trump o injekcích sava nemluvil
„Já jsem totiž onen inkriminovaný moment slyšel v originále. A obávám se, že ta mediální interpretace o injekcích sava je jenom projevem celosvětové intelektuální nenávisti vůči Donaldu Trumpovi.“
„On tam doslova řekl: Když se podíváte jak desinfkece ten virus hned zlikviduje, tak se ptám, jestli by něco podobného nešlo taky vpravit do nakaženého člověka. Řekl ,něco podobnéhoʻ. Nemluvil o savu. A ta myšlenka je nesmírně logická.“
Jeho myšlenka je logická
„O to se snaží farmaceutický průmysl po celém světě, když hledá virostatikum. To není nic jiného než látka, která virus zahubí. Takový je princip chemoterapeutik, sulfonamidů. A nakonec je takový i princip antibiotik. Savo je příliš zkratkovité a primitivní srovnání.“
Čtěte také
„My proti infekci bojujeme buď tím, že původce zahubíme chemoterapeutiky, antibiotiky a antivirotiky, nebo tím, že posílíme imunitu, ať už nespecificky životním stylem, vitaminem D a podobně nebo specificky protilátkami. Anebo učiníme taková epidemiologická opatření, aby se nemohl šířit. Tečka. Víc toho nemáme.“
Pravdu měl Trump i se sluncem
Trump mluvil i o tom, že by mohl pomoci sluneční svit. „I v tom měl pravdu. Ultrafialové záření nebo vůbec krátkovlnné záření elektromagnetického spektra je germicidní. Nakonec tzv. horské slunce se používá k desinfekci laboratoří.“
„U některých mikroorganismů stačí samo o sobě. U některých nestačí. A tady se to zase neví. Ale ten princip je správný. Slunce má příznivý efekt na prevenci proti infekcím. Jednak desinfikuje. Proto to, co je na slunci, vyschne, ale neshnije. A jednak v lidském organismu pomáhá s tvorbou vitaminu D. A jeho dostatečná hladina souvisí s imunitním systémem.“
Další témata rozhovoru: druhá vlna nemoci covid-19; mýty o koronaviru; spekulace o stavu severokorejského vůdce Kim Čong-una po operaci srdce; ruský špion s jedem ricinem v Praze; kauza pomníku maršála Koněva.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Cyril Höschl – 28. dubna 2020
Hostem Vladimíra Kroce byl psychiatr Cyril Höschl.
-
Podobné genetické experimenty jako v Číně proběhly i jinde. Ale nikdo o nich neví, říká genetička
V listopadu 2018 prohlásil Číňan Che Ťien-kchuej, že stvořil první geneticky modifikované děti. Tvrdil, že tyto děti se nemohou nakazit virem HIV. Je to možné?
-
„Nikdo z nás neumře zdravý,“ říká genetička Soňa Peková
Genetička pražské Laboratoře molekulární diagnostiky Soňa Peková byla hostem Dvojky v úterý 9. dubna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.