Noste roušky. „Tvoříme si tak kolektivní imunitu,“ vysvětluje lékař Martin Balík
Vedoucí lékař Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík má zkušenosti s experimentálním lékem na nemoc covid-19. Je optimista, chválí, že jsme disciplinovaný národ.
„Lidi nosí roušky a snaží se chránit své okolí. Tím ten virus oslabuje z hlediska infekční dávky a jedinec má větší šanci, aby tu infekční dávku pobral a zlikvidoval svým vlastním imunitním systémem.“
„Každý jedinec tak působí jako filtr pro toho dalšího, na kterého přenese už menší infekční dávku. Tvoříme si tak kolektivní imunitu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze.
Zlatá střední cesta
Na druhou stranu by se restriktivní opatření měla uvolnit. „Musíme najít nějaký kompromis, abychom lidem neublížili jinak. Jsou lidé, které jsme tak šíleně vyděsili, že se bojí navštívit nemocnici. Často to jsou onkologičtí pacienti a ta jejich choroba nebude čekat.“
Jak podle jeho názoru bude situace dál vyvíjet? Je důležitější hledat vakcínu nebo lék proti koronaviru? Jaké má koníčky?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka