Jaký střih je pro roušky nejlepší? Radí módní návrhářka Kovaříková
„V poslední době šiju jen roušky. Je to pro mě terapie,“ přiznává módní návrhářka Taťána Kovaříková v Blízkých setkáních. O materiál prý nemá nouzi.
„Já jsem sběratelka látek, takže jich mám zásobu. Semkly jsme se tři holky. Jedna šije, druhá stříhá a třetí kompletuje. Nanapadlo mě, že budu navrhovat roušky. Ale teď mám zavřený obchod, takže je to pro mě terapie.“
Jaký střih pro roušku je nejlepší?
„Udělala jsem střih a nakonec se nám osvědčila skládaná rouška. A ouška neděláme vázací, ale za uši.“ S Vendulou Pizingerovou z Nadačního fondu Kapka naděje si dokonce ušily roušky s flitry.
„Máme to vychytaný. Je podšitá bavlnou, takže se dá i vyvařit,“ vysvětuje módní návrhářka moderátorce Adéle Gondíkové. Stěžuje si ale, že situace kolem koronaviru negativně ovlivňuje chod její firmy, která slaví čtvrt století.
Jsem návrhář, ne manažer
„S firmou to teď není jednoduché. Nevím, co nás čeká. Ale to nejsem jen já. Máme v ateliéru omezený provoz a doděláváme zakázky. A teď jsme se rekvalifikovaly na výrobu roušek,“ říká. „Pořád se cítím víc návrhář než manažer. Navrhování mě baví.“
Kterou barvu má ona osobně nejraději? Jak se dívá na práci jiných návrhářů? Existují osvědčené rady jak na oblékání? Dají se její kolekce propojovat? A co nové trendy na léto?
Související
-
Jednorázové roušky likvidujte po dvou hodinách. Ty bavlněné nenoste nepřetržitě, radí epidemioložka
Jaká hygienická pravidla zachovávat doma? Jak postupovat, když je člen domácnosti v karanténě nebo má příznaky koronaviru? Odpovídala epidemioložka Jana Dáňová.
-
Beata Rajská: Móda má zjednodušovat život
Studovala sice na Slovensku, ale dlouho už je součástí české módní scény. Sama ale připomíná, že se nikdy nestala obětí módy a že není zastáncem přeplněných šatníků.
-
Halina Pawlowská: Zážitky z karantény
Jak přežít nucenou izolaci s vlastní devadesátiletou tchýní? Autentický deník ze dnů koronavirové epidemie v jedinečné autorské intepretaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.