Ekonomka Ilona Švihlíková: Trumpova cla teď budou bolet hlavně řadové Američany. Kopírovat 90. léta 19. století dnes nejde

5. březen 2025

Donald Trump v úterý zavedl cla ve výši 25 % na mexické a kanadské zboží. Zároveň zdvojnásobil cla na čínské zboží. Všechny tři země okamžitě oznámily zavedení odvetných opatření. Co vyhlášení nové obchodní války znamená pro akciové trhy? A jaký dopad to bude mít pro běžné americké spotřebitele? Ekonomka Ilona Švihlíková ještě přiblíží, co by zavedení cel pro EU znamenalo pro českou ekonomiku, i to, kam se ubírá německé hospodářství.

Donald Trump se netají tím, že cla jsou jeho oblíbený nástroj. Používal je už ve svém prvním volebním období. Nyní se však zdá, že je jeho strategie mnohem širší. „Už se tolik neobklopuje rodinnými příslušníky. Jednotlivé kroky jsou připraveny mnohem profesionálněji,“ přibližuje ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Jak to vidí…

Komu tím prospěje?

Podle šéfa Bílého domu mají cla plnit několik účelů. „V prvé řadě to má být příjem, který by měl vykompenzovat avizované snížení daní. Zároveň by se tím mohla do Spojených států vrátit průmyslová výroba.“

Průmyslová páteř není v USA příliš velká. „Zpracovatelský průmysl dělá přibližně jen 10 % podílu na HDP i zaměstnanosti, což je málo. Mám ale velké pochyby, jestli cla samotná na to budou stačit,“ zamýšlí se děkanka VŠ obchodní v Praze.

Aniž by se brala v úvahu odveta postižených států, cla samotná vždy dopadají spíše na spotřebitele, kteří nesou vyšší náklady. „Dát výhodu domácím firmám automaticky neznamená, že se rychle navýší produkce. Firmy na to velmi často nemají kapacity ani lidi.“

Donald Trump podle svých slov chce Ameriku vrátit do 90. let 19. století. Tehdy byla cla dominantním zdrojem vládních příjmů. „Jenže ekonomika dnes vypadá jinak. Je tady velká propojenost. Drtivá většina firem operuje v řetězcích. Komponenty putují světem,“ vysvětluje Švihlíková.

„Je tu i jiné rozložení sil. Zdroj výrobní produkce je dneska v Asii. Kopírovat minulost nejde. Je ale patrné, že Trump sází na to, že hodně posílí soběstačnost Spojených států. Cíl je to pochopitelný. Cla na to ale stačit nebudou.“

Bolet to bude Američany

Prvotní efekt cel bude pravděpodobně proinflační. Cla totiž bezprostředně padnou na americké dovezce. A ti přenesou zvýšené náklady na spotřebitele. Trumpova cla tak budou bolet hlavně řadové Američany.

Čtěte také

„Vysoká inflace a velké životní náklady byly přitom jedním z velkých témat volební kampaně. Právě republikáni toho využili proti Bidenově administrativě. Bolestivé budou navíc i odvety postižených států. V případě Číny budou zřejmě zacíleny na zemědělské zboží. A to poškodí americké zemědělce, tedy Trumpovu voličskou kohortu.“

Levnější čínské zboží mělo v americké ekonomice dosud velmi silnou roli. Do určité míry udržovalo kupní sílu Američanů, která se nevyvíjí úplně slibně. „Spoustu věcí si Američané pochopitelně chtějí vyrábět sami. Nejde to ale v takové šíři. A už vůbec ne v té rychlosti, jakou plánuje Trumpova administrativa. Obávám se proto, že změny pocítí v první řadě hlavně američtí spotřebitelé,“ dodává Ilona Švihlíková.

Spustit audio

Související